Reklama

Włoszczowa: 25 rocznica strajku w obronie krzyży

W czwartek 3 grudnia mija 25 rocznica wybuchu dwutygodniowego strajku młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie w obronie krzyży, które dyrekcja poleciła zdjąć ze ścian szkolnych sal.

Reklama

- Przygotowujemy się do tej rocznicy poprzez rekolekcje w obu włoszczowskich parafiach, których tematem będzie krzyż i jego miejsce w naszym życiu – mówi KAI ks. prałat Edward Terlecki, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

Rekolekcje poprowadzą ojcowie paulini pod hasłem „W krzyżu miłości nauka” w dniach od 11 do 16 grudnia, tak aby zakończyły się one w dniu rocznicy zakończenia strajku szkolnego. Każdy dzień z sześciodniowych rekolekcji będzie związany z naukami na temat obecności krzyża w życiu: ucznia, rodziny, kapłana, społeczeństwa.

Z mieszkańcami Włoszczowy spotkają się także bp Kazimierz Gurda – na rozpoczęcie rekolekcji i bp Kazimierz Ryczan – w dniu ich zakończenia. Uczniowie przyniosą krzyże, które po poświęceniu ich przez biskupa zostaną ponownie zawieszone na ścianach sal lekcyjnych.
W związku z rocznicą odbędą się także szkolne uroczystości, w tym – 11 grudnia - konferencja dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego, przedstawiającego wydarzenia włoszczowskie na bazie materiałów IPN. Organizatorzy liczą na udział dawnej młodzieży ze strajku, z której większość mieszka w odległych częściach Polski.

3 grudnia 1984 r. na wieść o decyzji usunięcia krzyży z sal lekcyjnych uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych rozpoczęli strajk, do którego włączyło się ok. 300 młodych ludzi. W szkole było ich łącznie 800, z czego ok. 250 przebywało na praktykach poza miastem. Młodzież aktywnie popierało blisko stu rodziców, wspierał ich także bp Mieczysław Jaworski, który codziennie przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał Msze św. w kościele. Wielu mieszkańców zbierało się na modlitwie za strajkujących. W dniu 16 grudnia, na prośbę biskupa zakończono okupację szkoły.

Za kierowanie strajkiem zostali skazani katecheci: ks. Andrzej Wilczyński i ks. Marek Łabuda . Sąd Najwyższy obu duchownych uniewinnił w 1990 r. Część strajkujących osób została pozbawiona praw uczniowskich i relegowana ze szkoły z tzw. wilczym biletem, wielu nie dopuszczono do matury.

We Włoszczowie w parafii Wniebowzięcia NMP znajduje się izba pamięci, gdzie zgromadzone są emblematy i symbole strajku oraz osobna sala poświęcona bp. Mieczysławowi Jaworskiemu, który z Włoszczowy pochodził. Tablice upamiętniające szkolny strajk w obronie krzyży znajdują się zarówno w kościele jak i w szkole, kontynuowane są też tzw. „trzynastki” – Msze św. za Ojczyznę odprawiane 13 dnia każdego miesiąca, ale zdaniem księży pracujących we włoszczowskich parafiach, zainteresowanie wydarzeniami sprzed 25 lat - słabnie z roku na rok. Organizatorzy 25. rocznicy strajku we Włoszczowie liczą na większe zainteresowanie w tym roku, choćby ze względu na wznowienie publicznej dyskusji o miejscu krzyża w życiu społecznym, w tym w środowisku szkolnym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
7°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama