W latach 2003-2009 większość dorosłych Polaków nie wyjeżdżała na wypoczynek poza miejsce zamieszkania. Jednak od 2007 r. tendencja ta zmienia się i stopniowo rośnie odsetek osób korzystających z wypoczynku poza domem - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Najważniejszą przeszkodę w wypoczynku poza domem stanowił - według badanych - brak pieniędzy, jednak obecnie na finansowe bariery wskazuje znacznie mniej osób niż w poprzednich latach.
W latach 2003-2009 liczba osób, która w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek poza miejsce zamieszkanie wynosiła od 68 proc. w 2003 roku do 57 proc. w 2009. Natomiast odsetek respondentów wyjeżdżających na wypoczynek poza swoje miejsce zamieszkania zaczął wzrastać od 17 proc. w 2007 roku do 22 proc. w 2009 roku.
Z tegorocznych deklaracji wynika, że na dłuższy wypoczynek - trwający co najmniej tydzień - wyjechał co trzeci badany (34 proc., w tym 30 proc. nie planuje już więcej wyjazdów, a 4 proc. zamierza jeszcze wyjechać). Większość ankietowanych (66 proc.) nigdzie nie wyjeżdżała na długo w celach rekreacyjnych (w tym 65 proc. nie przewiduje już w tym roku takiego wyjazdu, a 1 proc. ma jeszcze tego typu plany).
Z badań CBOS wynika, że od 2007 roku powoli przybywa osób, które wyjeżdżają na wypoczynek krótszy niż tygodniowy. W tym roku na takim "wypadzie" była ponad jedna czwarta respondentów (28 proc., w tym 20 proc. nie zamierza już więcej wyjeżdżać, a 8 proc. ma jeszcze tego typu plany). Zdecydowana większość badanych (72 proc.) dotychczas nie wypoczywała poza domem nawet przez tak krótki czas (w tym 70 proc. nie planuje już takiego wyjazdu, a 2 proc. ma zamiar to uczynić jeszcze w tym roku).
Bilans tegorocznego wypoczynku przedstawia się następująco: poza domem wypoczywało ponad dwie piąte dorosłych (43 proc.), w tym 22 proc. wyjeżdżało zarówno na dłuższy, jak i krótszy pobyt, 13 proc. badanych było wyłącznie na dłuższym, co najmniej tygodniowym wyjeździe, a 8 proc. - tylko na eskapadzie krótszej niż tydzień. Natomiast ponad połowa Polaków (57 proc.) w ogóle nie wyjeżdżała na wypoczynek poza miejsce zamieszkanie.
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-9 listopada tego roku na 1022-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia około 6 tysięcy z nich otrzymało paczki.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.
Ratownicy w środę kontynuowali poszukiwania osób uwięzionych w ruinach domów.