Reklama

Luteranie: Komunia nie z jednego kielicha

O możliwości stosowania nietypowej formy podawania sakramentu w związku z zagrożeniem epidemią grypy przypominają przedstawiciele Synodalnej Komisji Liturgii i Muzyki Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Reklama

W specjalnym piśmie Komisja zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy kościelne przewidują w określonych warunkach zagrożenia zdrowotnego możliwość skorzystania z innego niż zwykle sposobu podawania wiernym kielicha komunijnego.

„W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość posługiwania się pojedynczymi kielichami, do których w czasie rozdawania Sakramentu Ołtarza podawane jest konsekrowane wino z odrębnego kielicha o odpowiedniej konstrukcji” – napisano w specjalnym liście rozesłanym do duchownych ewangelickich w całym kraju.

Dokument przypomina o możliwości przyjmowania komunii pod postacią chleba – opłatka komunijnego zanurzonego w winie z użyciem specjalnego naczynia liturgicznego, tzw. intinctorium, oraz możliwość przyjmowania opłatka komunijnego do ręki.

W luteranizmie podczas udzielania komunii duchowny podaje zazwyczaj najpierw wiernym hostię, a następnie kielich, z którego upijają oni łyk wina. Kielich przechodzi z ust do ust.

„W zależności od konkretnej sytuacji parafialnej, uwarunkowanej przyczynami zdrowotnymi, realizacja powyższych zapisów Pragmatyki Służbowej, może zachęcić wiernych do przystępowania do Komunii św. W sytuacji zagrożenia i lęku, społeczność wokół Słowa i przy Stole Chrystusa, do której jesteśmy przez Pana Kościoła zawsze zapraszani, może być rozumiana, jako znak naszej wiary w realną obecność Chrystusa, a przez to znak naszej nadziei zmartwychwstania” – podkreśla ks. Adam Malina, przewodniczący Synodalnej Komisji Liturgii i Muzyki Kościelnej KEA.

Z zaleceń Komisji korzysta już wiele parafii ewangelickich diecezji cieszyńskiej, gdzie mieszka ponad połowa polskich luteran.

W Szczyrku Salmopolu ks. Jan Byrt używa intinctorium, które otrzymał jako prezent od szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Naczynie składa się z dwóch kielichów, z których mniejszy znajduje się wewnątrz szerszego. W naczyniu jest możliwość ułożenia konsekrowanych hostii, które wierni biorą własnoręcznie, maczając je w kielichu z konsekrowanym winem. „Trzeba wychodzić naprzeciw wyzwaniom naszych czasów” – mówi w rozmowie z KAI.

Z kolei w parafii w Bielsku wierni mają możliwość korzystania z miniatur kielichów, do których duchowny z osobnego, specjalnie skonstruowanego kielicha nalewa konsekrowane wino.

Sakrament Ołtarza w Kościele luterańskim udzielany pod postaciami chleba i wina. Luteranie na podstawie nauki o wszechobecności Jezusa Chrystusa wierzą, że w Wieczerzy Świętej "w", "z" i "pod" postaciami chleba i wina jest prawdziwie, substancjalnie, realnie, cieleśnie i rzeczywiście obecne ciało i krew Jezusa Chrystusa (nauka o konsubstancjacji). Luteranizm odrzuca jednak katolicką naukę o transsubstancjacji (przeistoczeniu).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama