Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyleci w środę wieczorem do Rzymu, gdzie następnego dnia przeprowadzi rozmowy z premierem Włoch Silvio Berlusconim.
Miedwiediew odwiedzi też Watykan, gdzie zostanie przyjęty przez papieża Benedykta XVI. Będzie to jego pierwsza wizyta w Stolicy Apostolskiej. Audiencja rosyjskiego prezydenta u papieża planowana jest na około pół godziny.
Głównym celem już trzeciej w tym roku podróży Miedwiediewa do Włoch jest szósta tura konsultacji międzypaństwowych, którym - wraz z Berlusconim - będzie współprzewodniczyć.
Prezydentowi Rosji ma towarzyszyć 11 ministrów, w tym szefowie resortów: spraw zagranicznych - Siergiej Ławrow, finansów - Aleksiej Kudrin, energetyki - Siergiej Szmatko i przemysłu - Wiktor Christienko. W składzie delegacji jest też prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
Konsultacje poprzedzą rozmowy Miedwiediewa i Berlusconiego. Przewidziane jest także wspólne śniadanie obu liderów, jak również ich wspólna konferencja prasowa.
Oczekuje się, że strony podpiszą około 10 dokumentów, w tym listy intencyjne dotyczące budowy magistrali South Stream, którą rosyjski gaz ma być tłoczony do Europy Południowej i Środkowej przez Morze Czarne z pominięciem Ukrainy, i uruchomienia w Petersburgu przez koncern Finmeccanica fabryki szybkich tramwajów.
Ma być też być zawarta umowa o budowie przez koncern Pirelli fabryki opon do samochodów osobowych i ciężarowych w Togliatti (d. Stawropol nad Wołgą).
Według nieoficjalnych informacji, list intencyjny w sprawie South Stream ma dotyczyć wejścia do tego projektu francuskiego EDF, które podczas niedawnej wizyty w Paryżu zapowiedział premier Rosji Władimir Putin.
Gazociąg ten ma prowadzić z miejscowości Dżubga, w Rosji, po dnie Morza Czarnego - przez wyłączną strefę ekonomiczną Turcji - do Bułgarii, gdzie powinien się podzielić na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość wyniesie 63 mld metrów sześc. gazu rocznie.
Magistrala będzie liczyć 2200 kilometrów (jeśli zostanie doprowadzona do austriackiego Baumgarten), w tym jej podwodny odcinek - 900 kilometrów. Podwodny odcinek ma być budowany przez rosyjski Gazprom i włoski Eni. Właśnie to tej części projektu ma się przyłączyć EDF.
Gazprom chce oddać South Stream do użytku przed końcem 2015 roku. Do końca 2009 roku ma się określić w sprawie ostatecznej trasy gazociągu. Koszty budowy South Stream szacuje się na 25 mld euro.
Gazociąg uważany jest za konkurencję dla wspieranej przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone magistrali Nabucco. W tym drugim projekcie uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja.
Według doradcy prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergieja Prichodźki, Miedwiediew i Berlusconi będą również rozmawiać o rosyjskiej propozycji zawarcia nowego traktatu o bezpieczeństwie w Europie, programie jądrowym Iranu, nowej światowej architekturze finansowej, a także o relacjach Rosja-Unia Europejska i Rosja-NATO.
Gospodarz Kremla w 2009 roku był we Włoszech już dwa razy. W marcu w Bari odebrał z rąk prezydenta Giorgio Napolitano klucze do cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja, która po ponad 70 latach przeszła na własność strony rosyjskiej. Natomiast w lipcu w L'Aguili uczestniczył w szczycie G8.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.