Polska jest ważnym członkiem Unii Europejskiej: uczestniczy w najważniejszych debatach o przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej - napisało w poniedziałek MSZ, przypominając, że 1 maja mija 13 lat od przystąpienia naszego kraju do UE.
MSZ przypomniało na swojej stronie, że 7 i 8 czerwca 2003 r. odbyło się referendum akcesyjne, w którym 77,45 proc. Polaków opowiedziało się za członkostwem w UE. Rok później - 1 maja 2004 r. - Polska wstąpiła do Unii Europejskiej razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą.
Pierwszym krokiem - jak dodał MSZ - było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. "Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Cztery lata później rozpoczęły się właściwe negocjacje akcesyjne z UE" - przypomniano.
Resort spraw zagranicznych podkreślił, że Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem spośród tych, które przystąpiły do UE po 2004 roku. W całej UE Polska gospodarka jest ósmą największą, a jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się.
MSZ ocenił, że "Polska jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, uczestnicząc w najważniejszych debatach toczących się na forum Unii Europejskiej nt. przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej".
"W szybko zmieniającym się świecie, w sytuacji związanej m.in. z opuszczaniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska zabiega o podjęcie szerokiej debaty na temat reformy Unii Europejskiej" - zwróciło uwagę ministerstwo. Przytoczyło też słowa ministra Witolda Waszczykowskiego, który w swoim expose wygłoszonym przed Sejmem RP 9 lutego 2017 r. zaznaczył, że "priorytetem" działań rządu PiS jest "naprawa" UE.
W roku 2017 jest obchodzona 60. rocznica Traktatów Rzymskich, które dały początek UE.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.