Różaniec najchętniej praktykowaną formą kultu maryjnego w Polsce

Modlitwa różańcowa to najbardziej popularna forma kultu maryjnego w Polsce - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Po różańcu i nabożeństwach majowych, jednym z zasadniczych rysów pobożności maryjnej we współczesnym polskim katolicyzmie jest nabożeństwo fatimskie.

Przypominamy omówienie raportu badań ISKK "Kult Matki Bożej i nabożeństwo fatimskie w parafiach katolickich w Polsce" opublikowanego w styczniu br.

Z przeprowadzonego badania nt. kultu maryjnego w Polsce, wynika jednoznacznie, że kult Matki Bożej jest wyraźnie obecny we wszystkich parafiach w Polsce. Nie ogranicza się on jedynie do obchodzenia liturgicznych świąt. Obejmuje również wiele form pobożności ludowej. Najbardziej rozpowszechnioną formą kultu Matki Bożej w pobożności parafii jest różaniec.

Modlitwa różańcowa praktykowana jest we wszystkich parafiach w Polsce. Również nabożeństwa majowe sprawowane są niemal we wszystkich parafiach w naszym kraju (98,2%).

W zdecydowanej większości sprawowane jest ono w świątyniach. Jedynie w kilku procentach parafii, nabożeństwa majowe odbywają się przy okolicznych kapliczkach.

W co czwartej parafii nabożeństwo różańcowe sprawowane jest codziennie. Niemal we wszystkich parafiach (94%) praktykowane jest przez cały październik. Z okazji świąt maryjnych modlitwa różańcowa odmawiana jest w co trzeciej parafii.

Wśród innych okoliczności, różaniec najczęściej odmawia się w każdą niedzielę (15% i 8% parafii) oraz w pierwsze soboty miesiąca (15% i 8% parafii). Ponadto różaniec jest popularną formą modlitwy za zmarłych zarówno w oktawę Wszystkich Świętych jak i w dniu pogrzebu (łącznie 25% i 14% parafii). W niektórych parafiach różaniec odmawia się również raz w tygodniu, przy okazji innych nabożeństw.

Poza różańcem i nabożeństwem majowym wśród innych form kultu maryjnego najbardziej popularne są różnego rodzaju nowenny. Wśród nich najpopularniejsza w Polsce jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest praktykowana w 18% parafii. Innymi popularnymi nowennami są nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej, do Matki Bożej Pocieszenia, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych, Matki Bożej Częstochowskiej oraz Nowenna Pompejańska. Łącznie w 7% parafii praktykowana jest jedna z tych nowenn.

Wśród innych form kultu Matki Bożej wyróżniają się Godzinki ku czci Matki Bożej, które praktykowane są w 6% parafii. Znany jest również Apel Jasnogórski, procesje maryjne, Nabożeństwo do Siedmiu Boleści Matki Bożej, Godzina Łaski w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wspomnienia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Ogólnie kult Matki Bożej obecny jest we wszystkich regionach Polski, również w tych mniej religijnych, zarówno w miastach jak i na wsi.

Z badań wynika, że w zdecydowanej większości parafii w Polsce (72%) praktykowane jest nabożeństwo fatimskie. Jego najbardziej wyraźnymi rysami jest: organizowanie go w pierwsze soboty miesiąca (80%), zachęta do spowiedzi (82% parafii z nabożeństwem fatimskim) i komunii wynagradzającej (80%), wspólne odmawianie różańca (80%). Zdecydowanie rzadziej w nabożeństwach fatimskich podawana jest intencja wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi (46%) oraz odbywa się 15 - minutowa medytacja (37%).

Obecność nabożeństwa fatimskiego nie jest związana bezpośrednio z poziomem religijności w poszczególnych regionach Polski. Oznacza to, że na jego popularność ma raczej wpływ przede wszystkim osobiste zaangażowanie poszczególnych duszpasterzy. Na uwagę zasługuje również fakt, że w parafiach greckokatolickich nabożeństwo fatimskie nie jest znane.

Główną ideą przyświecającą nabożeństwu fatimskiemu jest wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi.

ISKK zwraca uwagę, że pobożność maryjna zajmuje istotne miejsce w funkcjonowaniu parafii w Polsce. Po różańcu oraz nabożeństwach majowych nabożeństwo fatimskie stanowi jeden z zasadniczych rysów pobożności maryjnej we współczesnym polskim katolicyzmie.

Pobożność maryjną cechuje jednak daleko posunięta różnorodność oraz bogactwo form, praktyk i zwyczajów. Nabożeństwo fatimskie stanowi bez wątpienia kontynuację i współczesny przejaw charakterystycznego dla Polski rysu duchowości maryjnej.

Wraz z orędziem fatimskim stanowi ona jeden z przejawów pobożności ludowej, który łączy tradycję chrześcijańską oraz rozumianą instytucjonalnie religijność, z życiem codziennym wiernych. Orędzie fatimskie wyraźnie odcisnęło się na pobożności ludowej w Polsce. Jego ślady odnaleźć można w większości parafii katolickich w Polsce.

Bez wątpienia bazuje ono na religijności wiernych, jednak różnice w skali jego występowania w poszczególnych regionach Polski związane są raczej z osobistym zaangażowaniem duszpasterzy.

Nabożeństwo fatimskie jest lepiej rozwinięte w parafiach zakonnych oraz małych miastach niż w parafiach diecezjalnych i na wsi. Z drugiej strony w wielu parafiach obecność nabożeństwa fatimskiego ma charakter śladowy. Wiele form tego nabożeństwa zamiast zwracać uwagę na najistotniejsze jego elementy, obejmuje obce z punktu widzenia istoty orędzia fatimskiego nie tylko treści, ale i formy. Grozić to może swoistym rytualizmem oraz dewocją.

Rozwój pobożności maryjnej oraz nabożeństwa fatimskiego z punktu widzenia religijności wydaje się istotne z punktu widzenia trwałości polskiego katolicyzmu oraz procesów sekularyzacji.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego jest pierwszym w Polsce ośrodkiem badań nad religijnością oraz duszpasterstwem. Został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Współpracuje z Konferencją Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Hubal
  06.05.2017 13:28
  W mojej Diecezji na Kaszubach od domu do domu wędruje obraz Św. Michała Archanioła. Wiemy, kto to Michał Archanioł i jaką rolę z innymi Aniołami odegrał w walce ze złem ale czy mamy się do niego modlić i w dodatku do obrazu? Modlenie do obrazu jest zakazane zgodnie z pierwotnym Dekalogiem przekazanym Mojżeszowi przez Boga? Ponadto ten obraz powoduje, że w świadomości chrześcijan kształtuje się nadmierna wiedza o szatanie co prowadzi do wielkich wypaczeń wśród rodzin chrześcijańskich. Tzw. charyzmatycy są w tej materii są mistrzami - wszędzie widzą diabła, bardziej ich myśli skupiają się na nim a niżeli na Duchu Dobrym – Bogu. Znam wiele przewrotności związanych z działalnością tzw. charyzmatyków i co wyprawiają wśród chrześcijan ale to na inny czas. Tymczasem Św. Michał Archanioł zwyciężył złe moce i dzięki mu Panie Boże za to, a Pan Jezus pokonał śmierć, tym samym poskromił zło tego świata poświęcając się z Miłości do nas i dla nas. To wszystko zostało nam objawione i pielęgnujmy te objawienia i nakazy Jezusa Chrystusa a co nadto to od złego pochodzi. Powiem za Św. Michałem Archaniołem : "Któż jak Bóg!" a „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” za Św. Pawłem. Współpraca z Duchem Świętym, Miłość i Rodzina - tym mamy się zająć i wypełniać swoje życie. Jesteśmy skazani na współprace z dobrym lub złym duchem i nic tego nie zmieni. Otrzymaliśmy wolną wolę i wybierajmy dobrego ducha - Bóg jest duchem, jest wszędzie tak jak nam obiecał. Nie lękajmy się. Módlmy się by jak najwięcej ludzi na tym świecie wybierało dobro, poto by w końcu przekroczyć próg i przejść w inne miejsce bo My nie jesteśmy z tego świata. Jak zamkniemy oczy to dopiero się nam otworzą. Reasumując zajmujmy się wyłącznie kultem Pana Boga. Kult Pana Boga polega na Miłości urzeczywistnionej w czynie i w rodzinie, a więc na codzień czerpmy z Miłości a w dzień Pański z Eucharystii. Amen.
 • Hubal
  07.05.2017 12:22
  Bóg jest duchem to prawda oczywista wymieniona w Ewangelii kilka razy. Duch dany był nam w Dniu Pięćdziesiątnicy. Od tego momentu do dziś mamy do wyboru współpracę z dobrym duchem lub ze złym duchem - innej możliwości nie ma. Bajeczki o aniołkach są dobre dla dzieci a my dojrzali, odrodzeni w Duchu Bożym Chrześcijanie. Apropo obrazu - zaużmy, że ma Pan go dopiero co w domu, otwiera Pan dwoje drzwiczek i ukazuje się Św. Michał Archanioł z mieczem. Co Pan robi? Odpala Pan świece, klęka i modli się bezpośrednio przed tym wizerunkiem. Nie wnikam jakie są to modlitwy ale ludzie coś tam wymyślają, jedni różaniec, drudzy egzorcyzmy, inii litania, a jeszcze inni są zdezorientowani i przerażeni, stawiają wówczas w centrum tego obrazu krzyż. Ja należę do tych ostatnich i poprostu rozmawiam z Bogiem modlitwą, którą nauczył nas Jezus Chrystus. Bo Bóg nie Bogiem zamieszania a Bogiem Pokoju, jestem Bogiem zazdrosnym - tak mówi o sobie. W innym miejscu w Ewangelii zapewnia nas, że jest jedynym pośrednikiem na drodze do zbawienia.
 • Hubal
  07.05.2017 12:29
  Bóg jest duchem to prawda oczywista wymieniona w Ewangelii kilka razy. Duch dany był nam w Dniu Pięćdziesiątnicy. Od tego momentu do dziś mamy do wyboru współpracę z dobrym duchem lub ze złym duchem - innej możliwości nie ma. Bajeczki o aniołkach są dobre dla dzieci a my dojrzali, odrodzeni w Duchu Bożym Chrześcijanie mamy do dyspozycji współpracę z Duchem Świętym, to inaczej mówiąc chodzi o współpracę z łaską Bożą. Wszystkie cnoty Wiara, Nadzieja, Miłość, Męstwo, Mądrość, Zdrowy rozsądek, umiarkowanie, dobroczynność, itd. to cnoty, które są uosobieniem Ducha Bożego. Bóg jest duchem a nie Aniołem. Ja modle się i współpracuję z Duchem Bożym i każda myśl i chwila jest zwrócona ku niemu by przypadkiem nie zahaczyć myślą, zamiarem, czy czynem złego ducha.. Apropo obrazu - zaużmy, że ma Pan go dopiero co w domu, otwiera Pan dwoje drzwiczek i ukazuje się Św. Michał Archanioł z mieczem. Co Pan robi? Odpala Pan świece, klęka i modli się bezpośrednio przed tym wizerunkiem. Nie wnikam jakie są to modlitwy ale ludzie coś tam wymyślają, jedni różaniec, drudzy egzorcyzmy, inii litania, a jeszcze inni są zdezorientowani i przerażeni, stawiają wówczas w centrum tego obrazu krzyż. Ja należę do tych ostatnich i poprostu rozmawiam z Bogiem modlitwą, którą nauczył nas Jezus Chrystus. Bo Bóg nie Bogiem zamieszania a Bogiem Pokoju, jestem Bogiem zazdrosnym - tak mówi o sobie. W innym miejscu w Ewangelii zapewnia nas, że jest jedynym pośrednikiem na drodze do zbawienia.
 • Hubal
  07.05.2017 14:26
  Zapomniałem dodać, że Bóg jest Miłością, kto trwa w Miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim. Nic dodać, nic ująć. Wszelkie kulty, objawienia, cuda i cudeńka pozostawiam ludzkiej wyobraźni i powiedzmy tradycji Kościoła Katolickiego, która na przestrzeni dziejów na swoje potrzeby wprowadziła to i owo. Tak jak tutaj na tym forum zaznaczyłem. Jesteśmy winni Panu Bogu pielęgnowanie jednego kultu - w Niego Samego. Pielęgnowanie Go w jednej małej i wielkiej Rodzinie Chrześcijańskiej, w której Matka Boża jest naszym patronem i przykładem na Miłość w rodzinie i z Niej mamy czerpać przykład i ścisłą, nieskończoną wieź z Jej synem Jezusem Chrystusem. Nasze życie ma toczyć się przy współpracy z łaską Bożą, zawsze każdego dnia wybierając w zamiarze i czynie Ducha Bożego, kierując się cnotami, talentami a przede wszystkim Miłością w dniu a w Dniu Pańskim czerpmy z Eucharystii na pamiątkę zbawczej śmierci Pana Jezusa Chrystusa uzdrawiającej i uwalniającej nas od władzy złego ducha. Naszym zadaniem jest tylko z Wiarą, Nadzieją i Miłością pielęgnować to wszystko co zostało nam objawione. Amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  wiecej »