„Chcę wam dodać odwagi, wasza nagroda będzie w Niebie” – mówił bp Grzegorz Kaszak do członków parafialnych kół charytatywnych diecezji sosnowieckiej. 5 grudnia szczelnie wypełnili aulę w Kurii Diecezjalnej na zaproszenie Caritas.
Jednym z powodów spotkania jest obchodzony dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Sosnowiecki biskup podkreślił, że Caritas jest błogosławieństwem dla tej ziemi. „Jestem pełen podziwu dla waszej pracy. Szkoda, że nie widać jej w środkach społecznego przekazu. Zbyt mało się o waszej pracy mówi. Uważam, że to jest niesprawiedliwe. Dlatego chcę wam dodać odwagi, żebyście nie ustawali. To, co robicie, jest dla dobra wszystkich, niezależnie od wyznania” – mówił w czasie spotkania bp Grzegorz Kaszak. Dodał, że praca setek wolontariuszy parafialnych kół charytatywnych działających w ramach Caritas spotyka się czasem wręcz z niewdzięcznością. „Gdy czyni się dobro, to zło się porusza i atakuje” – mówił biskup. Zachęcał, by nie przejmować się słowami krytyki, bo praca w kołach Caritas jest z miłości do Boga i do człowieka.
Koła charytatywne istnieją w większości parafii diecezji sosnowieckiej. Jednym z głównych ich zadań jest rozdawanie żywności z nadwyżek Unii Europejskiej. – W tym roku dzięki wam do najbiedniejszych trafiło już 870 ton żywności – mówił w czasie spotkania ks. Stefan Wyporski, dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej. Praca wolontariuszy to także prowadzenie obszernej dokumentacji, której wymaga Unia Europejska. Agnieszka Barglik odpowiedzialna za program rozdawnictwa żywności przypomniała, że każda osoba, która odbiera takie produkty, jak ryż, mąka, cukier czy masło musi mieć potwierdzenie niskich dochodów (716 zł na osobę samotną i 526 na członka rodziny). Każda pomoc musi też być skrupulatnie odnotowana i potwierdzona. – Członkowie kół charytatywnych nie tylko ofiarują swój czas, ale często prywatnymi samochodami przyjeżdżają do centrali, żeby odebrać żywność. Bywa, że ci, którzy korzystają z pomocy, nie umieją powiedzieć słowa „dziękuję”, a nawet są wulgarni. Dlatego wszystkim wolontariuszom chciałem dzisiaj bardzo gorąco podziękować – mówił w rozmowie z KAI ks. Stefan Wyporski. Dodał, że praca tych ludzi trwa cały rok, nie jest ograniczona do akcji odbywających się raz czy kilka razy w roku.
Caritas Diecezji Sosnowieckiej powstała 11 czerwca 1992 roku, a więc wkrótce po powołaniu do życia przez Jana Pawła II diecezji sosnowieckiej. Oprócz rozdawania żywności najbiedniejszym prowadzi noclegownie, domy dla bezdomnych, świetlice młodzieżowe, koordynuje wakacyjną akcję letnią dla dzieci z uboższych rodzin oraz akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W działalność Caritas zaangażowanych jest kilkaset osób z prawie wszystkich parafii diecezji.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.