Głos w imieniu ofiar walki z ogniem

W Żywcu przypomniana została dramatyczna historia pożaru czechowickiej rafinerii, w tym pochodzących z Żywiecczyzny bohaterskich strażaków, którzy zginęli w walce z ogniem.

W galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej do końca maja można oglądać wystawę historycznych zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z pamiętnym pożarem rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r. i bohaterską akcją gaśniczą.

– Ratując życie innym zginęło w niej 37 bohaterskich strażaków i żołnierzy, w tym także z Żywiecczyzny – przypominał Michał Kobiela z Kaniowa, twórca wystawy i autor albumowej publikacji poświęconej bohaterskim obrońcom.

– Za tę pamięć o ich ofierze życia serdecznie dziękuję – mówił podczas otwarcia ekspozycji burmistrz Żywca Antoni Szlagor. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz liczni strażacy.  Za ocalenie pamięci o bohaterach dziękował burmistrz Antoni Szlagor   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Za ocalenie pamięci o bohaterach dziękował burmistrz Antoni Szlagor

Wcześniej uczestnicy wernisażu modlili się w konkatedrze podczas Mszy św. za poległych w walce z żywiołem. Tam też zaprezentowany został dokumentalny film z tragicznego pożaru. – Tego rodzaju wydarzenia, choć smutne i bolesne, uczą nas, że jesteśmy braćmi, że możemy wiele, kiedy się wspieramy – mówił ks. dr Grzegorz Gruszecki, proboszcz konkatedry. Wystawę z zainteresowaniem oglądali mieszkańcy Żywiecczyzny   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Wystawę z zainteresowaniem oglądali mieszkańcy Żywiecczyzny

– Zabieram dziś głos w imieniu ofiar, przeważnie młodych ludzi, ale także ojców rodzin – tłumaczył swoją inicjatywę Michał Kobiela, a relacjonując dramatyczny przebieg akcji przypominał, że brali w niej udział m.in. strażak Stanisław Janik z Jeleśni i st. ogniomistrz Mieczysław Jakubiec, mieszkaniec Radziechów.

– W tej akcji ich służba i życie dobiegły końca, ale ich gotowość, by bronić bezpieczeństwa i życia innych powinny na zawsze trwać w naszej pamięci – mówił z przekonaniem Michał Kobiela. – Dlatego trzeba o tym mówić – przyznawali zwiedzający tę przejmującą ekspozycję, dokumentującą dramat walki z kataklizmem, ale też niezwykłą solidarność ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Środa
noc
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »