Wystawę 26 grafik Albrechta Duerera ze zbiorów żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku gdańskiego kupca Jacoba Kabruna można oglądać od środy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Okazją do prezentacji tych prac jest przypadająca w 2010 r. 250. rocznica urodzin Jacoba Kabruna (1795-1814).
"Ekspozycja, która potrwa do 9 stycznia, prezentuje jedną z najważniejszych kolekcji rycin Duerera, zawierającą m.in. grafiki ze słynnego cyklu wykonanego przez artystę, tzw. Wielkiej Pasji" - poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Posadzka.
Albrecht Duerer (1471-1528), niemiecki malarz i grafik, uważany jest za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu. Jedną z zasług Duerera jest jego szczególny wkład w rozwój drzeworytnictwa i miedziorytu.
Jacob Kabrun prowadząc działalność handlową kolekcjonował przez wiele lat dzieła sztuki. W testamencie cały zbiór przekazał miastu Gdańsk.
W połowie XIX wieku jego kolekcję można było oglądać na ul. Ogarnej w Stadtmillersche Haus, a następnie w pofranciszkańskim klasztorze, gdzie powstało Muzeum Miejskie. II wojna światowa przetrzebiła kolekcję Kabruna. W 1956 r. w ramach rewindykacji powróciło do Polski z ZSRR prawie 4600 prac. Muzeum Narodowe w Gdańsku przechowuje obecnie ponad 20 proc. dawnych zbiorów należących do kolekcjonera.
Oprócz zainteresowań dziełami sztuki Kabrun wspierał też finansowo budowę teatru w Gdańsku w latach 1798-1801, wzniesionego na granicy Targu Węglowego i Targu Drzewnego.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.