Amerykański Senat odrzucił poprawkę, ograniczającą finansowanie aborcji z kieszeni podatnika w ramach prezydenckiej reformy służby zdrowia
O jej przyjęcie apelowali 7 grudnia do senatorów amerykańscy biskupi. W ten sposób reforma Baracka Obamy wróciła do punku wyjścia i dla katolików jest nie do przyjęcia. Episkopat Stanów Zjednoczonych zapowiedział zatem, że będzie zmuszony ją potępić, choć przez wiele lat dążył do jej przeprowadzenia. Mówi dyrektor biura prasowego amerykańskiego Episkopatu s. Mary Ann Walsh.
„Stanowisko biskupów jest bardzo jasne – powiedział Radiu Watykańskiemu s. Mary Ann Walsh. – Reforma nie może zawierać niczego, co by rozszerzało praktykę aborcji. Choć aborcja jest rzeczywistością w tym kraju, nie powinna być opłacana z funduszy federalnych. Chodzi o to, by pod pozorem reformy służby zdrowia nie zmuszać ludzi do finansowania tego, czego sobie nie życzą. Biskupi będą zabierać w tej sprawie jednoznaczne stanowisko, tak jak to czynili we wszystkich istotnych debatach społecznych w tym kraju. W latach 60. domagali się praw obywatelskich dla Afroamerykanów. Dziś zabiegają o reformę służby zdrowia, która nie odmawia prawa do sprzeciwu sumienia i nie godzi w ludzkie życie” – mówiła dyrektor biura prasowego amerykańskiego Episkopatu.
Kolejni biskupi podpisują się również pod tak zwaną Deklaracją manhattańską. Wzywa ona do sprzeciwu wobec liberalizacji aborcji, rozszerzania praw i przywilejów dla homoseksualistów i innych mniejszości seksualnych, ograniczania wolności religijnej i łamania sumień pracowników służby zdrowia. Zdaniem metropolity Denver, abp Charlesa Chaputa, deklaracja ma obudzić zwykłych obywateli i przypomnieć rządzącym, że winni respektować wolę narodu. Tymczasem, jak podała stacja Fox News, notowania Baracka Obamy stale spadają. Ostatnio działania jego gabinetu popierało już tylko 47 proc. badanych, co jest najniższym wynikiem w historii w tym punkcie kadencji prezydenckiej. Dla porównania pracę George’a Busha po roku prezydentury popierało 86 proc. Amerykanów.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.