Owocne obrady

„Merytoryczne i w jakiejś mierze owocne” - tak ocenił abp Głódź obrady Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, które odbyło się 9 grudnia. Głównymi tematami obrad była polityka prorodzinna, prace Komisji Majątkowej, opinie o projektach bioetycznych i ustanowienie wolnego dnia w święto Trzech Króli.

Członkowie Komisji Wspólnej rozmawiali też o stanie prac Komisji Majątkowej. Strona rządowa stwierdziła, że po podpisaniu porozumienia na spotkaniu Komisji Wspólnej 25 czerwca br., którego celem było usprawnienie pracy komisji, m. in. przez uwzględnienie większej roli samorządów, prace tej komisji „nabierają pewnego rumieńca”. Natomiast przedstawiciele strony kościelnej postulowali, że przydałoby się w większym stopniu włączyć w postępowania majątkowe Agencję Nieruchomości Rolnych, która ustawowo zobowiązana jest do przedstawiania gruntów zamiennych. „Gdyby agencja ta bardziej się zaangażowała, to nie byłoby tych gorszących konfliktów, które miały miejsce” – wyjaśnił sekretarz Episkopatu.

Liczbowo do rozstrzygnięcia w Komisji Majątkowej pozostało jeszcze ok. 7 proc. spraw i 4 proc. powierzchni gruntów.

Podczas spotkania poruszono także kwestię ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Strona kościelna przypomniała, że postulowała to już wielokrotnie i że istnieje wielkie poparcie społeczne dla tej idei. Strona rządowa odpowiedziała, że nosi się z zamiarem wniesienia projektu, który umożliwiłby już w 2011 r. świętowanie tej uroczystości kościelnej jako dnia wolnego od pracy - przy równoczesnym poszukiwaniu takich rozwiązań, które nie powodowałyby strat ekonomicznych dla gospodarki. Byłoby to możliwe drogą zmiany rozporządzenia, które zobowiązuje pracodawców do udzielania pracownikom zastępczego dnia wolnego od pracy w przypadku, gdy święto kościelne lub państwowe przypada w sobotę.

"Mamy nadzieję, że wolne w święto Trzech Króli zostanie przywrócone, oczywiście przy ustaleniach prawnych" - stwierdził abp Głódź. Dodał, że dzień wolny w to święto istnieje w wielu krajach Unii Europejskiej, natomiast w Polsce został zniesiony przez Władysława Gomułkę.

Strona kościelna sformułowała także apel, aby wyłączyć ze sporów politycznych ważne sprawy dotyczące dobra narodowego i społecznego takie jak m. in.: edukacja, ochrona zdrowia czy media publiczne.

Strona kościelna poinformowała przedstawicieli rządu, że pozytywnie przyjmuje uchwalę sejmu, wyrażającą się krytycznie o decyzji Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w kwestii krzyży we włoskich szkołach.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli:

– ze strony rządowej: Jerzy Miller – współprzewodniczący Komisji, minister spraw wewnętrznych i administracji, Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, Michał Boni – minister członek Rady Ministrów, Piotr Żuchowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Siemoniak – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Wioletta Paprocka – rzecznik MSWiA oraz Józef Różański – dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA;

– ze strony kościelnej: abp Sławoj Leszek Głódź – współprzewodniczący Komisji, metropolita gdański, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański, abp Józef Życiński – metropolita lubelski, bp Andrzej Suski – biskup toruński, bp Stanisław Budzik – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Józef Kloch – rzecznik KEP i ks. Krzysztof Mikołajczuk – kierownik Biura Sekretariatu KEP.

Na następnej stronie publikujemy tekst komunikatu Komisji Wspólnej

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
31°C Czwartek
dzień
32°C Czwartek
wieczór
27°C Piątek
noc
21°C Piątek
rano
wiecej »