Kościół i Państwo w Wietnamie

W ciągu ostatnich dwu lat państwowe media w Wietnamie często przedstawiały niektórych biskupów i księży jako „wichrzycieli”, którzy „podburzali do buntu, fałszywie oskarżali władze, okazywali brak szacunku dla narodu, sami łamali i ośmieszali prawo oraz zachęcali innych do lekceważenia go” [1].

Z tej perspektywy w przededniu spotkania Benedykta XVI i wietnamskiego komunistycznego prezydenta Nguyen Minh Triet katolicy wietnamscy wyrażają zarówno nadzieje i lęki. Doświadczywszy tak wielu prześladowań w ostatnich latach mają nadzieję, że Stolica Apostolska może skorzystać ze sposobności, aby bronić Kościoła w Wietnamie i udzielić im więcej wsparcia. Z drugiej strony doskonale zdają sobie sprawę, że wizyta prezydenta Triet została dokładnie przemyślana i przygotowana w czasie, kiedy Wietnam bardziej, niż kiedykolwiek potrzebuje zamaskowania przypadków łamania praw człowieka i prześladowań religijnych. Z należnym szacunkiem dla Papieża i dla Stolicy Apostolskiej, wobec których katolicy wietnamscy pozostają zawsze niezachwianie wierni, nawet za cenę ciężkich cierpień, nie chcieliby oni zobaczyć, że Kościół powszechny, cieszący się największym zaufaniem stał się najnowszą ofiarą wietnamskiego oszustwa.

25 stycznia 2007 r. wietnamski premier Nguyen Tan Dung złożył historyczną wizytę Benedyktowi XVI i w urzędach watykańskich. Trzy tygodnie później, 19 lutego 2007, służby bezpieczeństwa otoczyła i przemocą weszła na teren Archidiecezji Hue, aby splądrować biura, skonfiskować komputery, sprzęt elektroniczny i aresztować ks. Tadeusza Nguyen Van Ly, księdza, który był więziony 14 lat za rozpowszechnianie materiałów krytykujących rządowe ograniczenia wolności religijnej i politycznej.

Gniew nie zakończył się na tym. Kościół w Wietnamie od tego czasu cierpiał bardziej niż przedtem. Katolicy w Son La i w wielu miastach Środkowego Płaskowyżu nie mogli uzyskać zgody na Msze, nawet na celebrowanie tak ważnych świąt, jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc było zabronione. Klasztory w Thien An w diecezji Hue, w Vinh Long, Long Xuyen i Nha Trang zostały po kolei zagarnięte i zrównane z ziemią przez buldożery, a następnie na ich miejscu wzniesiono hotele i turystyczne ośrodki. Redemptoryści w Thai Ha i tamtejsi wierni nieustannie doświadczali fizycznych napaści. Byli oni nawet sądzeni w sądach kryminalnych za pokojowe protesty i otrzymywali niesprawiedliwe wyroki. Nawet abp Józefowi Ngo Quang Kiet nie oszczędzono tych złośliwości.

Wśród jawnych prześladowań w tych dniach nurtuje pytanie, cóż może się stać Kościołowi w Wietnamie, kiedy minie nadchodząca wizyta?

[1] List Przewodniczącego Nguyen The Thao do bp. Piotra Nguyen Van Nhon, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Wietnamu, z 23 września 2008 r.

[2] Biskup Paweł Bui Van Doc – Kościół – Państwo w Wietnamie, http://vietcatholic.net/News/Html/73996.htm

[3] Benedykt XVI, ADDRESS OF HIS HOLINESS BENEDICT XVI TO BISHOPS OF THE EPISCOPAL CONFERENCE OF VIETNAM ON THEIR "AD LIMINA" VISIT - Saturday, June 27, 2009

[4] Bp Franciszek Nguyen Van Sang, http://vietcatholic.net/News/Html/58310.htm

[5] Bp Piotr Nguyen Van Nhon, 25 listopada 2009, http://vietcatholic.net/News/Html/73866.htm

vietcatholic

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Środa
dzień
27°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
20°C Czwartek
rano
wiecej »