Reklama

25 lat sakry w Radziechowach

To były święcenia dwóch biskupów Tadeuszów: Rakoczego i Pieronka.

Reklama

Obaj otrzymali nominację tego samego dnia: 25 marca 1992 roku. I razem stanęli w bazylice św. Piotra, by przyjąć sukcesję apostolską z rąk Jana Pawła II. Obok papieża stali wówczas kardynałowie Angelo Sodano i Franciszek Macharski.

- To dla nas zaszczyt i historyczna chwila - ubrał w słowa odczucia radziechowian zebranych w kościele parafialnym na świętowaniu srebrnego jubileuszu sakry bp. Tadeusza Pieronka ks. Szymon Tracz. Uroczysta Msza św. została odprawiona w pradawnym kościele św. Marcina w poniedziałek 22 maja. Przyszli na nią górale w swoich kolorowych strojach, były też poczty sztandarowe organizacji społecznych i grup zawodowych. A podniosłość chwili podkreślał fakt, iż nabożeństwo połączono z powitaniem peregrynującego w parafiach obrazu Matki Bożej Solidarności. Wizerunek przedstawia kopię ikony jasnogórskiej, z której tła wyłaniają się jakby ociekające krwią daty dramatycznych zrywów robotniczych, jakie miały miejsce w XX wieku.
- Posługa księdza biskupa jest ukazywaniem oblicze Jezusa - zauważył kaznodzieja, przypominając, iż w herbie bp. Pieronka znajduje się chusta Weronki z wizerunkiem twarzy Zbawiciela, zaś jego zawołanie biskupie, to „In veritate” - „W prawdzie”.

25 lat sakry w Radziechowach   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Rodacy jubilata stanęli ramię w ramię z ludźmi pracy. Bp Tadeusz Pieronek urodził się w Radziechowach 83 lata temu. Po ukończeniu liceum w Żywcu wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął blisko 60 lat temu. Studiował prawo kościelne i świeckie w Polsce i za granicą. Był wykładowcą akademickim. Ofiarnie angażował się w obrady synodu krakowskiego oraz prace nad kodeksem prawa kanonicznego i jego tłumaczeniem na język polski. W 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym nowo powstałej diecezji sosnowieckiej. W latach 90. pełnił funkcję sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Szczególnie mocno był zaangażowany w budowę relacji Kościoła i państwa w pierwszych latach transformacji ustrojowej, zwłaszcza w dziedzinie tworzenia i wdrażania Konkordatu. To właśnie jemu w znaczącym stopniu Kościół w Polsce zawdzięcza porozumienie w sprawie małżeństw konkordatowych. Tę działalność łączył z pracą naukową oraz z pełnieniem funkcji rektora Papieskiej Akademii Teologicznej. Miał również swój udział w przygotowaniu pielgrzymek papieskich, a następnie w pracach około procesu kanonizacyjnego św. Jana Pawła II.
Bp Tadeusz Pieronek mieszka w krakowskiej parafii katedralnej na Wawelu. Z sentymentem wraca do rodzinnych Radziechów na Żywiecczyźnie, gdzie zrodziło się jego kapłańskie powołanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama