Prokurator okręgowa w Katowicach odwołana

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował w piątek, że odwołana została szefowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Sprawa ma związek z ujawnieniem przez jeden z miesięczników komputerowych zdjęć pedofilskich będących materiałami dowodowymi w śledztwie dotyczącym rozpowszechniania pornografii dziecięcej.

"Do spraw, w których ofiarami są dzieci, trzeba podchodzić ze szczególną wrażliwością. Dlatego decyzję o udostępnieniu materiałów oceniam wyjątkowo negatywnie" - powiedział minister dziennikarzom w Warszawie.

Dlatego, jak wyjaśnił Kwiatkowski, po zapoznaniu się ze stanowiskiem prokuratora krajowego i z wnioskiem katowickiej prokuratury apelacyjnej podjęta została decyzja o odwołaniu szefowej katowickiej prokuratury okręgowej. Minister wskazał, że to szefowa tej prokuratury "formalnie na wniosek prokuratora, który jej ten wniosek przedłożył, podjęła decyzję o udostępnieniu materiałów".

Na konferencji prasowej poinformowano także, że na wniosek katowickiej prokuratury apelacyjnej i w związku z tą sprawą odwołano naczelnika wydziału ds. przestępczości gospodarczej katowickiej prokuratury okręgowej, którego - jak podano - działanie w tej sprawie doprowadziło do wydania decyzji o ujawnieniu materiałów.

Minister zaznaczył ponadto, że jeszcze w czwartek wszczęto dotyczące tej kwestii postępowanie służbowe.

Prokurator krajowy Edward Zalewski powiedział, że o sprawie publikacji zdjęć został poinformowany przez rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej, do którego obowiązków należy monitorowanie prasy. "Ocena moja była jednoznaczna, natychmiast wydałem polecenie wszczęcia postępowania służbowego" - dodał.

Informację o zdjęciach pedofilskich, które wyciekły z prokuratury w Katowicach, podała w czwartek TVP Info. Pojawiły się one w styczniowym numerze jednego z komputerowych magazynów jako ilustracja tekstu o zagrożeniu pedofilią. Twarze dzieci zostały zasłonięte. Według opisu zamieszczonego pod fotografiami, zdjęcia były "zabezpieczone przez policję", a opublikowano jedynie te "o mniej drastycznym charakterze".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
22°C Piątek
wieczór
wiecej »