Rosja to kraj bez tradycji demokratycznych, a rządzona przez Putina i Miedwiediewa cofa się do czasów sowieckich - uważa rosyjska obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa, która w Warszawie wzięła udział w dyskusji o współczesnej Rosji. "Mam jednak nadzieję, że ten trend za 10-15 lat powstrzyma powstające w Rosji społeczeństwo obywatelskie" - mówiła.
"Rosja nie ma tradycji demokratycznych (...), a gdy do tego władzę w naszym kraju objął Putin, zrozumiałam, że to cofnięcie do czasów sowieckich. Ale nie spodziewałam się, że będzie tak długo trwało i będzie tak głębokie" - powiedziała Aleksiejewa, współzałożycielka Moskiewskiej Grupy Helsińskiej i rosyjskiej organizacji Memoriał, która pod koniec października otrzymała Nagrodę im. Andrieja Sacharowa przyznawaną przez Parlament Europejski.
Według rosyjskiej obrończyni praw człowieka, Rosja nie była wolna i demokratyczna nawet pod koniec lat 80. w okresie przemian zainicjowanych przez Michaiła Gorbaczowa. "To było tylko chwilowe osłabienie władzy autorytarnej" - powiedziała Aleksiejewa. "Borys Jelcyn chciał demokracji, ale jeden człowiek to za mało (...) demokrację, tak jak to było w Wielkiej Brytanii lub Francji, trzeba długo i z uporem budować" - dodała.
Jej zdaniem, Rosja na przełomie lat 80. i 90. była pozbawiona tego, co miała Polska - fenomenu Solidarności i związanej z nią tradycji obrony demokracji. "U nas ruch dysydencki był lokalny i słabiutki" - mówiła Aleksiejewa, która w okresie ZSRR za krytykowanie władz była zmuszona do emigracji.
Wyraziła jednak nadzieję, że dzięki stopniowo powstającemu w Rosji społeczeństwu obywatelskiemu za 10-15 lat dojdzie do pozytywnych demokratycznych przemian. "To się musi stać niezależnie od +przykręcania śruby+ przez nasz obecny reżim, który bardzo chce przypominać ten radziecki. Czasy są inne, ludzie są inni i Putin z Miedwiediewem nie mogą tak jak Stalin otoczyć naszego kraju żelazną kurtyną" - mówiła 82-letnia dysydentka.
Dyskusję pt. "Rosja dziś - społeczeństwo nieobywatelskie?", w której wzięli udział m.in. historyk PAN prof. Włodzimierz Marciniak oraz europosłowie Rafał Trzaskalski (PO) i Paweł Kowal (PiS), zorganizowało Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce w ramach festiwalu filmowego "WATCH DOCS".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.