Ministerstwo Finansów chce umożliwić składanie kolejnych zeznań podatkowych drogą elektroniczną, bez konieczności stosowania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - poinformował w poniedziałek resort finansów.
Chodzi o możliwość przekazywania za pomocą systemu e-Deklaracje zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Zmiany mają wejść w życie od początku 2010 r.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że gotowy jest projekt nowelizacji rozporządzenia "w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone". Przewiduje on, że przypadku zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 nie będzie konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.
W najbliższych dniach dokument trafi do uzgodnień międzyresortowych.
"To rozwiązanie otworzy drogę do powszechnego składania najpopularniejszych zeznań rocznych z użyciem systemu e-Deklaracje, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych podatników" - powiedział cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.
W kwietniu tego roku wprowadzono możliwość składania PIT-37 drogą elektroniczną bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Do końca kwietnia z możliwości tej skorzystało ponad 89 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było ich tylko 419.
"Widzimy nie tylko potrzebę kontynuacji takiej możliwości przy PIT-37, ale również rozszerzenie jej na kolejne zeznania. Spodziewamy się, że w okresie styczeń - kwiecień 2010 z nowego systemu skorzysta znacznie więcej podatników niż w tym roku. System e-Deklaracje jest na to przygotowany" - dodał wiceminister.
W rozliczeniu za 2008 r. urzędy skarbowe przyjęły w formie papierowej 1 mln 554 tys. zeznań PIT-36, 463 tys. PIT-36L i 243 tys. PIT-38.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.