Otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina i Centrum Chopinowskiego w Warszawie oraz promocja twórczości kompozytora podczas targów MIDEM w Cannes - to niektóre z ponad dwóch tysięcy wydarzeń w Polsce i na świecie zaplanowanych w przyszłym roku podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina.
"Właśnie teraz rozpoczynamy odbiór remontowanych lub powstających od podstaw obiektów związanych z Chopinem, które były przedmiotem naszej największej troski" - mówił podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Przypomniał, że na ul. Tamka w Warszawie, w remontowanym Zamku Ostrogskich, powstaje "najnowocześniejsze i najpiękniejsze muzeum biograficzne w Europie" - Muzeum Fryderyka Chopina; obok niego realizowane jest Centrum Chopinowskie.
"Muzeum Chopina zostanie otwarte 1 marca 2010 roku (...). Na 1300 mkw. kompletnie wyremontowanego Zamku Ostrogskich (...), używając nowoczesnych multimediów, ale zachowując szacunek dla obiektów historycznych, których zgromadziliśmy w tym muzeum już prawie sześć tysięcy, opowiemy historię Fryderyka Chopina, opowiemy o jego dziele i różnych kontekstach, które rodzą się w związku z faktem, że jest on nieustającą inspiracją dla wielu pokoleń ludzi muzyki, literatury, poezji, malarstwa" - mówił przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010, Waldemar Dąbrowski.
"Vis a vis Muzeum Chopina powstaje Centrum Chopinowskie, dostępne dla zwiedzających od 22 lutego, które będzie domem organizacji chopinowskich, obok niego jest także Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Te trzy obiekty Muzeum, Centrum i Uniwersytet wyznaczą przestrzeń dedykowaną Chopinowi i jego muzyce w Warszawie. To będzie najsilniejszy znak chopinowski w Warszawie, która jest miastem Chopina (...): nie każdy pamięta, że dzisiejsza prokuratura, była kiedyś pocztą, sprzed której Chopin wyjechał dyliżansem opuszczając Warszawę na zawsze, a mieszkanie Chopinów - czołowy salon intelektualny XIX-wiecznej Warszawy - usytuowany był naprzeciw Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa powinna odzyskać Chopina dla siebie i postawić znak równości pomiędzy nazwą miasta i jej najwybitniejszym obywatelem, jakim był Chopin" - podkreślił Dąbrowski.
Rewitalizacji poddano także Pałac w Żelazowej Woli, który będzie przekształcony w ośrodek kultury i edukacji. Odległemu od Żelazowej Woli o 10 km kościołowi w Brochowie, w którym Chopin został ochrzczony, przywrócono wygląd z czasów Chopina i poprawiono akustykę, dzięki czemu będą mogły się tam odbywać koncerty. Otwarcie obu obiektów nastąpi 23 kwietnia, w dniu chrztu kompozytora. "Na przeprowadzenie tych inwestycji przeznaczono 147 mln zł" - poinformował Zdrojewski.
"Jeśli chodzi o wydarzenia artystyczne to będzie ich mnóstwo. Kulminacją Roku Chopinowskiego będą trzy z nich: od 22 lutego do 1 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizuje Nadzwyczajne Koncerty Urodzinowe, których podsumowaniem będzie Koncert Galowy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej; w październiku odbędzie się XVI Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina, a w sierpniu VI Międzynarodowego Festiwalu 'Chopin i jego Europa' " - powiedział Dąbrowski. W Polsce w Roku Chopinowskim wystąpią m.in.: Rafał Blechacz, Yundi Li, Martha Argerich, Lang Lang, Dang Thai Son, Garrick Ohlsson, Daniel Barenboim, Orkiestra XVIII wieku Fransa Bruggena.
Rok Chopina będzie obchodzony także poza granicami Polski. Szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Andrzej Sułek przypomniał, że w styczniu w Cannes rozpoczynają się targi muzyczne MIDEM, w których udział weźmie Polska. W opinii Sułka ważnym polskim akcentem w Cannes będzie gala rozdania nagród MIDEM Classical Award, podczas której po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody związane z Chopinem.
"NIFC funduje nagrodę 'The Best Ever' w dziedzinie światowej fonografii chopinowskiej, a także nagrodę za dokonania chopinowskie w 2009 roku. 26 stycznia odbędzie się na targach MIDEM wielki galowy koncert Sinfonietti Cracovii, z którą wystąpi młody polski pianista Jaś Lisiecki" - opowiadał Sułek.
Szczegóły dotyczące obchodów Roku Fryderyka Chopina dostępne są na stronie www.chopin2010.pl
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.