Niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe przeznaczą razem 60 mln euro dla Fundacji Auschwitz-Birkenau, której celem jest pozyskanie środków na konserwację pozostałości po byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym.
Decyzję podjęto w środę podczas spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich landów - podała agencja dpa.
Władze Niemiec przejmują w ten sposób wspólnie odpowiedzialność za utrzymanie Auschwitz jako pomnika europejskiej historii przeciwko Holokaustowi, ludobójstwu i terrorowi nazistowskiemu.
"Pamięć o tamtym upadku cywilizacji i kultury oraz rozliczenie z historią pozostaje jednym z najważniejszych naszych zadań" - oświadczył premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Juergen Ruettgers, który należy do rady fundacji.
Władze federalne i krajowe udostępnią Auschwitz-Birkenau po 30 mln euro.
Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacowane są na ok. 120 mln euro.
Do tej pory Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau utrzymywało się głównie ze środków pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 ok. 5 procent budżetu Muzeum.
W styczniu 2009 r. z inicjatywy m.in. pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego powołano Fundację Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest utworzenie Funduszu Wieczystego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, i setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów oraz dokumentów.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.