800 osób straci pracę w wyniku upadku niskobudżetowych szkockich linii lotniczych Flyglobespan i grupy touroperatorskiej pod tą samą nazwą, ponieważ inwestor - Halcyon Investment odmówił udostępnienia nowych źródeł finansowania - donosi Press Association.
Wszystkie loty zostały odwołane bez uprzedzenia. 4,5-5 tys. pasażerów przewoźnika znajduje się za granicą, głównie w Egipcie, Hiszpanii, Portugalii i na Cyprze i na najbliższe dni ma wykupione bilety powrotne.
Około 3,4 tys. spośród nich nie jest objętych systemem ubezpieczenia na wypadek upadku agencji podróży, w której wykupili tzw. urlopowy pakiet, ponieważ nabyli bilety bezpośrednio u przewoźnika. Do Wielkiej Brytanii będą w związku z tym musieli powrócić na własny koszt.
Flyglobespan obsługuje loty z Edynburga, Glasgow i Aberdeen na krótkich trasach, a także na transatlantyckich m.in. z Manchesteru, Gatwick i Belfastu. Przewoźnik ma także kontrakt z resortem obrony na przewożenie żołnierzy w odległe miejsca, m.in. na Falklandy.
Ministerstwo transportu we współpracy z władzami agencji ds. lotnictwa cywilnego i innymi niskobudżetowymi przewoźnikami zabiega o umożliwienie powrotu pasażerom Flyglobespan możliwie najmniejszym nakładem kosztów.
W touroperatorskim oddziale Flyglobespan zimowe wakacje w ciepłych krajach ma wykupione 1,1 tys. urlopowiczów. Dalsze 27 tys. wykupiło je w późniejszych miesiącach.
W ostatnim roku obrachunkowym przewoźnik przewiózł 1,5 mln pasażerów, wykonując 12 tys. lotów. Strata linii utworzonych w 2002 r. za cały rok wyniosła 19 mln funtów.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.