Abp Kazimierz Nycz przełamał się 17 grudnia opłatkiem z posłami i senatorami w holu głównym Sejmu RP. Boże Narodzenie jest po to, by „uczyć się miłości, podawać sobie ręce i przebaczać” – powiedział nawiązując do wiersza ks. Jana Twardowskiego.
Niech to przekonanie wam towarzyszy, gdy zasiadacie w ławach poselskich i senatorskich – życzył parlamentarzystom metropolita warszawski. Świąteczne życzenia złożyli im także marszałkowie Sejmu i Senatu. Uroczystość uświetnił chór Filharmonii Narodowej.
Wspólne spotkanie opłatkowe posłów i senatorów rozpoczęło się od odczytania Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa przez duszpasterza parlamentarzystów ks. Piotra Pawlukiewicza.
Następnie abp Nycz przypomniał, że opłatek jest znakiem Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia w Betlejem. Wyraził też radość z pielęgnowania w Polsce tradycji bożonarodzeniowych m.in. dzielenia się opłatkiem. Jego zdaniem, człowiek prawdziwie pielęgnuje zwyczaje, kiedy potrafi znaleźć związek ze źródłem, z którego one wyrastają. - W każde święta trzeba nam szukać związku pomiędzy tym, co wydarzyło się w Betlejem, a tym co dzieje się dziś – zaznaczył abp Nycz.
Jego życzeniem dla parlamentarzystów był wiersz poety, ks. Jana Twardowskiego, według którego Boże Narodzenie jest po to, by „uczyć się miłości, by podawać sobie ręce i sobie przebaczać”.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapewnił, że parlamentarzyści chcą podzielić się opłatkiem także z wyborcami, dla których pracują. Życzył posłom, senatorom ich rodzinom oraz wyborcom spokojnych świąt i „pięknego i rodzinnego Bożego Narodzenia”.
Z kolei marszałek Sejmu Bronisław Komorowski stwierdził, że nieprzypadkowo na miejsce spotkania opłatkowego parlamentarzystów wybrano tzw. sejmowe schody, które stały się symbolem toczącego się życia politycznego. – Na chwilę skupmy się w tym miejscu, na tym co ważne i stabilne w naszym życiu – radził zachęcając parlamentarzystów do autorefleksji i refleksji o Polsce.
Marszałek Komorowski przekazał też posłom życzenia od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.