Abp Kazimierz Nycz przełamał się 17 grudnia opłatkiem z posłami i senatorami w holu głównym Sejmu RP. Boże Narodzenie jest po to, by „uczyć się miłości, podawać sobie ręce i przebaczać” – powiedział nawiązując do wiersza ks. Jana Twardowskiego.
Niech to przekonanie wam towarzyszy, gdy zasiadacie w ławach poselskich i senatorskich – życzył parlamentarzystom metropolita warszawski. Świąteczne życzenia złożyli im także marszałkowie Sejmu i Senatu. Uroczystość uświetnił chór Filharmonii Narodowej.
Wspólne spotkanie opłatkowe posłów i senatorów rozpoczęło się od odczytania Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa przez duszpasterza parlamentarzystów ks. Piotra Pawlukiewicza.
Następnie abp Nycz przypomniał, że opłatek jest znakiem Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia w Betlejem. Wyraził też radość z pielęgnowania w Polsce tradycji bożonarodzeniowych m.in. dzielenia się opłatkiem. Jego zdaniem, człowiek prawdziwie pielęgnuje zwyczaje, kiedy potrafi znaleźć związek ze źródłem, z którego one wyrastają. - W każde święta trzeba nam szukać związku pomiędzy tym, co wydarzyło się w Betlejem, a tym co dzieje się dziś – zaznaczył abp Nycz.
Jego życzeniem dla parlamentarzystów był wiersz poety, ks. Jana Twardowskiego, według którego Boże Narodzenie jest po to, by „uczyć się miłości, by podawać sobie ręce i sobie przebaczać”.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapewnił, że parlamentarzyści chcą podzielić się opłatkiem także z wyborcami, dla których pracują. Życzył posłom, senatorom ich rodzinom oraz wyborcom spokojnych świąt i „pięknego i rodzinnego Bożego Narodzenia”.
Z kolei marszałek Sejmu Bronisław Komorowski stwierdził, że nieprzypadkowo na miejsce spotkania opłatkowego parlamentarzystów wybrano tzw. sejmowe schody, które stały się symbolem toczącego się życia politycznego. – Na chwilę skupmy się w tym miejscu, na tym co ważne i stabilne w naszym życiu – radził zachęcając parlamentarzystów do autorefleksji i refleksji o Polsce.
Marszałek Komorowski przekazał też posłom życzenia od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.