Przy relikwiach św. Jana Marii Vianneya – wypożyczonych z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Leśnej koło Żywca – modlą się przez cały Adwent klerycy z Wrocławia.
Tamtejsze Wyższe Seminarium Duchowne zwróciło się do leśniańskiej parafii z prośbą o wypożyczenie na czas Adwentu relikwii patrona Roku Kapłańskiego. Świątynia na Żywiecczyźnie jest prawdopodobnie jedyną w Polsce, w której zgromadzono tak wiele – około stu – relikwii świętych Kościoła katolickiego. Tymczasem proboszcz parafii ks. Piotr Sadkiewcz zapowiada, że 25 grudnia br. relikwie św. Jakuba Apostoła z kościoła w Leśnej trafią do parafii św. Jakuba Apostoła w Szczyrku. Ma to związek z rozpoczynającym się Jubileuszowym Rokiem św. Jakuba. - Relikwie Świętych Apostołów nasza parafia otrzymała 4 lat temu od zaprzyjaźnionego z naszą parafią Prymasa Tanzanii ks. Kardynała Polkarpa Pengo” – przypomina kapłan.
W leśniańskiej świątyni zainstalowano już 100 relikwii, m.in. św. Pawła, św. o. Pio, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty, czy bł. Matki Celiny Borzęckiej.
Ks. Sadkiewicz zauważa, że postawy świętych stanowią bardzo często inspirację do konkretnych działań i inicjatyw. I tak na przykład akcja podpisywania deklaracji woli wykorzystania organów do transplantacji była – jak wspomina ksiądz – próbą naśladowania ofiarnej postawy o. Pio.
Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. Organizowane są tutaj cykliczne akcje zbiórki krwi, a ks. Sadkiewicz znany jest w całym kraju jako propagator idei transplantacji.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.