Dziękują za odnalezienie tablicy

Podziękowanie Policji oraz wszystkim zaangażowanym w poszukiwanie fragmentu bramy Muzeum Auschwitz-Birkenau z napisem "Arbeit macht frei" wyrazili dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz naczelny rabin Polski i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

- Dziękuję wszystkim osobom, które w tych najtrudniejszych dla nas dniach były razem z nami i okazywały nam solidarność. Wśród nich było wielu byłych więźniów, dla których te wydarzenia były chyba najbardziej bolesne - napisał w przesłanym KAI liście dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podziękowania złożył także apelującym o odnalezienie napisu najważniejszym osobom i instytucjom w państwie: prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i przedstawicielom rządu Donalda Tuska, zwłaszcza ministrowi kultury i generalnemu konserwatorowi zabytków.

Cywiński podkreślił także, że pierwszy zagraniczny głos wsparcia i solidarności dotarł do Muzeum od Avnera Shaleva, dyrektora Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. - To dla mnie bardzo istotny sygnał ukazujący, że bardzo podobnie rozumiemy wyzwania dzisiejszego świata - napisał Cywiński.

- Oryginał powróci na swoje autentyczne miejsce tylko w sytuacji, gdy będzie można uznać, że jest całkowicie bezpieczny. Jego wartość, jako symbolu niewyobrażalnego cynizmu i skrajnego zła, jest dla nas wszystkich nadrzędna – dodaje Cywiński.

- Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, w imieniu społeczności żydowskiej chcemy podziękować wszystkim funkcjonariuszom policji, którzy od piątku intensywnie pracowali nad tą sprawą. Gdyby nie błyskawiczna reakcja, tablica mogłaby nigdy nie zostać odnaleziona - napisali z kolei naczelny rabin Polski Michael Schudrich i Piotr Kadlčik, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

- To ogromna ulga. Kamień spadł mi z serca. To, że sprawcy zostali złapani, jest równie ważne jak znalezienie samego napisu - uważa Kadlčik.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau zapowiada modernizację systemu ochronnego miejsca pamięci o Zagładzie, w tym monitoringu wideo i zabezpieczeń elektronicznych. - Z pewnością niektóre procedury i priorytety bezpieczeństwa, w obliczu tak strasznego i niewyobrażalnego zdarzenia, będą zredefiniowane - stwierdza Cywiński w liście.

20 grudnia krótko przed północą policja zatrzymała sprawców kradzieży tablicy z bramy obozu Auschwitz-Birkenau. Złodzieje to pięciu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w wieku 20-39 lat. Napis ukradli z chęci zysku. Zdążyli przeciąć tablicę na trzy części tak, że na każdej z nich widnieje kolejna część napisu.

Odnaleziony fragment bramy muzeum trafił już do laboratorium kryminalistycznego w Krakowie. Policja chce, by tablica wróciła na swoje miejsce przed obchodami 65. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia 2010 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
wiecej »