W mijającym roku polska literatura straciła wielkich twórców - Jana Błońskiego, Leszka Kołakowskiego, Barbarę Skargę. Literacka nagroda Nobla przypadła niemieckiej pisarce Hercie Mueller. W Polsce dwiema literackimi nagrodami - Nike i Gdynia - uhonorowano poetę Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego. Najbardziej komentowaną książką mijającego roku okazało się opracowanie "Lech Wałęsa. Idea i historia" Pawła Zyzaka.
STYCZEŃ:
- Ukazał się tomik wierszy Wisławy Szymborskiej pt. "Chwila" zawierający 19 najnowszych wierszy polskiej noblistki.
LUTY:
- Jan Błoński, jeden z najbardziej cenionych polskich krytyków literackich, zmarł w Krakowie w wieku 78 lat. Uznanie w świecie literackim przyniosły Błońskiemu przede wszystkim jego interpretacje dzieł klasyków XX wieku: Prousta ("Widzieć jasno w zachwyceniu", 1965), Becketta ("Samuel Beckett", 1982), Stanisława Ignacego Witkiewicza ("Stanisław Ignacy Witkiewicz jako dramaturg", 1973 i "Od Stasia do Witkacego", 1997). Jan Błoński pisał też o Gombrowiczu ("Forma, śmiech i rzeczy ostateczne", 1994), Miłoszu ("Miłosz jak świat", 1998) i Mrożku ("Wszystkie sztuki Sławomira Mrożka", 1995).
- Laureatami Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za całokształt dorobku literackiego zostali prozaik Józef Hen oraz poeta Krzysztof Karasek. Nagrodę otrzymała też Anna Janko za książkę "Dziewczyna z zapałkami".
- Ukazała się książka "I była miłość w getcie", ostatnie dzieło ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie, Marka Edelmana.
- Niepublikowane dotąd listy Jana Pawła II znalazły się w książce "Beskidzkie rekolekcje" przedstawiającej przyjaźń papieża z Wandą Półtawską. Kardynał Stanisław Dziwisz skrytykował autorkę za zbytnie odsłonięcie prywatności Jana Pawła II.
MARZEC:
- Biblioteka Narodowa ogłosiła wyniki swoich badań, z których wynika, że czytelnictwo książek w Polsce osiągnęło najniższy poziom od początku prowadzonych obserwacji, tj. od 1992 roku. W 2008 r. czytanie książek zadeklarowało zaledwie 38 proc. badanych Polaków.
- Ukazała się książka "Lech Wałęsa. Idea i historia" Pawła Zyzaka, 24-letniego historyka z krakowskiego IPN-u, który napisał m.in., że przywódca "Solidarności" był agentem SB i miał nieślubne dziecko. Wałęsa napisał na swoim blogu, że wszystkie te informacje są "wyssane z palca" i zapowiedział wycofanie się z życia publicznego dopóki nie zostanie oczyszczony z zarzutów, a nawet emigrację z kraju. W obronie Wałęsy, podkreślając jego znaczenie dla polskiej demokracji, wypowiadali się m.in. premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślił, że książka nie powstała w IPN ani też nie została przez Instytut wydana.
KWIECIEŃ:
- Leon Knabit, benedyktyn, autor takich książek jak "O odwadze", "O radości" czy "Spotkania z wujkiem Karolem" otrzymał Feniksa - nagrodę Targów Wydawców Katolickich - za całokształt twórczości.
MAJ:
- Bursztynowy Motyl, przyznawany za najlepszą polską książkę podróżniczą, przypadła książce "Moja Afryka" autorstwa, zmarłej w 2006 roku na malarię w Ghanie, podróżniczki Kingi Choszcz.
- Duży i Mały Dong - nagrody dla literatury dziecięcej przyznawane przez polską sekcję IBBY - po raz pierwszy w historii nagrody zostały przyznane jednej książce. Zarówno jury dziecięce przyznające Małego Donga, jak i jury profesjonalne decydujące o tym, kto dostanie Dużego Donga, wybrało "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.
CZERWIEC:
- Zwycięzcą polskiej części konkursu "Europejska Nagroda Literacka 2009" - nowej nagrody pod patronatem parlamentu Unii Europejskiej - został Jacek Dukaj, autor powieści "Lód". Książka ta reprezentowała polską literaturę w europejskiej części konkursu.
- Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach", Maria Poprzęcka za eseje o sztuce "Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa" oraz Marcin Świetlicki za kryminał "Jedenaście" otrzymali Nagrodę Literacką Gdynia.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.