Kolejne, zmasowane zamachy na chrześcijańskie świątynie w Iraku mają jasno określony cel. Chodzi o to, by nas upokorzyć i zastraszyć. My tymczasem pamiętamy, że jesteśmy w Iraku od czasów apostolskich, 600 lat dłużej niż muzułmanie. I tu zostaniemy, bo to jest nasza ojczyzna, w której mamy głosić Dobrą Nowinę – powiedział agencji Fides bp Shlemon Warduni z Bagdadu.
Odbywa on podróż po Europie, by przypomnieć o coraz trudniejszej sytuacji chrześcijan w Iraku.
Dla nas Boże Narodzenie będzie chwilą krytyczną – wyznaje bp Warduni. W czasie głównych świąt nasilają się bowiem zamachy i upokorzenia. Narasta strach i kolejni chrześcijanie podejmują decyzję o wyjeździe. Do tej pory wspólnota wierzących zmniejszyła się już o jedną trzecią – mówi iracki hierarcha. Jego zdaniem w Iraku coraz trudniej o nadzieję. Codzienne życie staje się bowiem coraz bardziej nieznośne. Brakuje nie tylko bezpieczeństwa, ale też podstawowych służb socjalnych, jak opieka zdrowotna czy oświata. Stąd apel pomocniczego biskupa Bagdadu, aby chrześcijanie na całym świecie nie zapominali o prześladowanych braciach i okazali im konkretną pomoc, również w odbudowie świątyń zniszczonych w ostatnich zamachach.
Emigracja chrześcijan z Iraku negatywnie wpływa na odbudowę kraju i proces pokojowy – powiedział z kolei Radiu Watykańskiemu chaldejski metropolita Kirkuku. Abp Louis Sako dodał też, że dużą trudnością jest brak jedności wśród wyznawców Chrystusa.
„Wyjazdy chrześcijan z Iraku powodują pustoszenie kraju – powiedział iracki hierarcha. – Kończy się ich obecność, ale co gorsza, ustaje też świadectwo wiary. Po drugie trudnością są podziały wśród chrześcijan. Wobec zamachów na wyznawców Chrystusa priorytetem powinno być szukanie jedności, ale też prezentowanie wspólnego stanowiska, mówienie jednym głosem. Jesteśmy zszokowani napadami na kościoły. Wierzymy jednak, że pokój jest możliwy. Dialog między chrześcijanami jest dziś szczególnie ważny i pilny, jeżeli chcemy być obecni nadal w Iraku".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.