Kolęda Bóg się rodzi zabrzmiała rano przy grobie Jana Pawła II. Polacy przybyli do Grot Watykańskich, by jak mówili duchowo połamać się opłatkiem z Papieżem. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, prefekt Papieskiej Rady ds. Laikatu.
Czwartkowe Msze św. przy grobie czcigodnego sługi Bożego Jana Pawła II stały się w Watykanie tradycją, jednak dzisiejsza liturgia sprawowana w poranek Wigilii Bożego Narodzenia miała szczególny charakter. Była jakby kontynuacją opłatkowych spotkań z Polakami, które w czasie pontyfikatu Jana Pawła II odbywał się w Watykanie.
„Przychodzimy do Jana Pawła II, aby duchowo połamać się z nim opłatkiem, tak jak to bywało dawniej – mówił w kazaniu kard. Stanisław Ryłko. - Przechowujemy z pietyzmem w pamięci słowa wypowiedziane podczas tylu wigilijnych spotkań z rodakami, przechowujemy w pamięci jego głos intonujący polskie kolędy. Gromadził nas jak prawdziwy Ojciec przez 27 lat, w swym watykańskim domu, który w jakimś sensie stał się również naszym wspólnym domem”.
Hierarcha przypomniał, że składane przez Jana Pawła II bożonarodzeniowe życzenia były zawsze głęboko osadzone w życiu Ojczyzny, w jej radościach i w jej niełatwych problemach. Jako dobry pasterz budził przede wszystkim nadzieję. Kard. Ryłko przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że „Boże Narodzenie dla nas wszystkich oznacza nowy początek i nowy sens ludzkiego życia”. Mówiąc z kolei o symbolice opłatka dodał, że „jest on symbolem Eucharystycznym, symbolem tej miłości, jaką Chrystus zostawił nam pod postacią chleba. Opłatek wigilijny przypomina nam Jego miłość i wzywa nas ludzi do miłości”.
Nawiązując natomiast do czytań mszalnych mówiących o Bogu, który pragnie zamieszkać wśród ludzi i który szuka dla siebie domu kard. Ryłko podkreślił, że „wielkim wyzwaniem świąt Bożego Narodzenia jest to, by zatroszczyć się na serio o miejsca Boga w naszym życiu, w życiu naszej Ojczyzny, w życiu Europy i życiu całego świata”.
Po liturgii wierni, wśród których byli pracownicy watykańskich urzędów. Siostry zakonne i pielgrzymi przeszli procesyjnie przed grób Jana Pawła II. Zabrzmiała tam polska kolęda Bóg się rodzi.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.