- Dziękuję Bogu za was, że tu, na amerykańskiej ziemi, kochacie Jezusa, Jego Matkę i bronicie krzyża, że pielęgnujecie tradycję ojców, polski język i polską kulturę, że przekazujecie wiarę młodym pokoleniom - mówił bp Wiesław Szlachetka w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown.
Kilkuset rodaków z Kanady i Stanów Zjednoczonych wzięło udział w XIX Polonijnej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown, w stanie Pensylwania. Modlitewnemu spotkaniu towarzyszyło hasło: "Idźmy i głośmy!". Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Szlachetka.
- Miłość, której uczy nas Jezus, nie polega tylko na mówieniu pięknych słów, na powtarzaniu: "kocham cię" czy "I love you" - mówił hierarcha. - Te słowa też są ważne. Ale one nie wyczerpują całego pojęcia miłości, której uczy nas Jezus - podkreślił.
- Jeśli miłujemy Jezusa, zachowujemy Jego naukę. A jeśli będziemy zachowywać Jego naukę, będziemy też prawdziwie miłować rodziców, dzieci, męża, żonę, a także sąsiada, szefa i swoich podwładnych. Będziemy również miłować tych, których nie lubimy, a nawet swoich nieprzyjaciół - zaznaczał bp Szlachetka.
W dalszej części homilii hierarcha zwrócił uwagę na zagrożenia płynące z tzw. politycznej poprawności, która w Europie Zachodniej dochodzi do absurdów i w imię promowania świeckości zakazuje w przestrzeni publicznej obecności znaków związanych z wiarą w Chrystusa i niszczy wartości chrześcijańskie, z których Europa wyrosła. - Pismo Święte nazywa wprost przewrotnością, gdy ktoś prosi Boga o opiekę i jednocześnie lekceważy Jego słowo i Jego prawa - przestrzegał.
- Przywożę wam również pozdrowienie od metropolity gdańskiego, którego znacie z jego homilii przepełnionych ewangelicznym duchem miłości do ojczyzny i który walczy niezłomnie dla Chrystusa, zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem: "Milito Pro Christo" - dodał bp Wiesław.
W czasie uroczystości w sanktuarium odbył się także koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Kingi Mitrowskiej, Anny Wójcik i Karoliny Podolak, które na co dzień mieszkają w Kanadzie.
Odczytano również list ministra Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. "Dziękuję za państwa dbałość o zachowanie narodowych tradycji, kultury i tożsamości oraz wszelką działalność na rzecz umocnienia pozycji Polski w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Kanadzie. Jestem wdzięczny za wszelkie działania, które łączą naszych rodaków w poczuciu miłości i jedności z ojczyzną" - napisał w liście do uczestników pielgrzymki A. Kwiatkowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.