Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęła w sobotę obchody 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 1918 r. przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował powstanie.
Odgrywający rolę Paderewskiego aktor Edmund Dudziński ze schodów wagonu pozdrowił poznaniaków. "Wiece szanowni obywatele Wielkopolski. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Poznaniaków i Wielkopolan. Pozdrawiam od rodaków z całego kraju, z całej Europy i Ameryki. Wzywam wszystkich do budowania nowej Polski. Po wielu latach niewoli niech odbudowuje się ta Polska.(...) Niech żyje nowa Rzeczypospolita Polska" - powiedział do zebranych słowami Paderewskiego Dudziński.
Następnie przeszedł do holu dworca. Tam ponownie przemówił do zgromadzonych, wzywając do walki o wolną Wielkopolskę i Polskę, tak jak robił to w 1918 roku wybitny pianista. Eskortowali go harcerze w mundurach polowych, a szpaler z pochodniami tworzyli mieszkańcy i inni harcerze.
Inscenizację przybycia Paderewskiego po raz 14 przygotował Poznański Chór Nauczycielski noszący jego imię. W niedzielę w Poznaniu zaplanowano oficjalne uroczystości z okazji 91 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po apelu poległych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczestnicy uroczystości przejdą do poznańskiego kościoła farnego, gdzie wezmą udział w mszy świętej w intencji powstańców. Oficjalne uroczystości zwieńczy widowisko plenerowe na Placu Wolności.
Będzie to inscenizacja powstańcza inspirowana historycznym wydarzeniem przejęcia koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach (dzielnica Poznania), które miało miejsce w pierwszych dniach Powstania. W inscenizacji, którą przygotowuje Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman", udział weźmie około 100 aktorów. Spotkanie z historią na Placu Wolności zakończy poczęstunek powstańczą grochówką.
Tegoroczne obchody planowane są również w stolicy Polski. W poniedziałek 28 grudnia odbędzie się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem władz województwa, zaproszonych gości, żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i ponad 200 harcerzy z Wielkopolski. Następnie wielkopolska delegacja oraz zaproszeni goście oddadzą hołd Powstańcom, składając kwiaty na ich mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1920 r.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.