Reklama

Muzeum Śląskie chce przybliżyć malarstwo niewidomym

Czy osoby niewidome i niedowidzące mogą czerpać radość z kontaktu z malarstwem? Pracownicy Muzeum Śląskiego w Katowicach chcą udowodnić, że jest to możliwe - m.in. dzięki reprodukcjom wykonanym w technice wypukłego druku i opisom dzieł, nagranym przez lektora.

Reklama

Na realizację nowatorskiego projektu edukacyjnego "Czym jest obraz?" Muzeum Śląskie otrzymało grant z Fundacji Orange. Adresowany do dzieci niewidomych i niedowidzących projekt realizowany będzie we współpracy z okręgiem śląskim Polskiego Związku Niewidomych.

Projekt "Czym jest obraz?" to pierwszy w Polsce scenariusz zajęć muzealnych przybliżających niewidomym i niedowidzącym dzieciom wybrane dzieła malarskie. Zajęcia dla grup zorganizowanych oraz dzieci zwiedzających wystawę z rodziną prowadzone będą w Galerii malarstwa polskiego XIX-XX wieku.

"Obecnie dzieci niewidome i niedowidzące nie mają możliwości, by zapoznać się z obrazami eksponowanymi w galerii. Pracownicy Muzeum Śląskiego liczą, że nowy projekt zmieni tę sytuację i zapobiegnie poczuciu izolacji wśród uczniów. Pozwoli im nie tylko uczestniczyć w kulturze, ale także zdobyć kolejne, niedostępne dotąd, umiejętności" - zaznaczyła Danuta Kamińska-Bania z Muzeum.

Podczas lekcji muzealnych uczniowie metodami dotykowymi zapoznają się ze strukturą obrazu, porównają rodzaje ram, samodzielnie sprawdzą, czym różni się płótno od tektury. Kluczowym elementem programu jest udostępnienie dzieciom treści wybranych obrazów. Będzie to możliwe dzięki reprodukcjom wykonanym w technice wypukłego druku konturowego. Zestawy audio pozwolą natomiast indywidualnie odsłuchać opis dzieła, nagrany przez lektora.

Obecnie Muzeum Śląskie we współpracy z Okręgiem Śląskim Polskiego Związku Niewidomych przygotowuje transkrypcję tekstów informacyjnych, materiałów dydaktycznych i podpisów pod obrazami na alfabet Braille'a. Pracownicy muzeum wkrótce przejdą cykl specjalistycznych szkoleń z zakresu tyflopedagogiki, czyli pedagogiki ukierunkowanej na osoby niewidome i niedowidzące.

Jeśli projekt się powiedzie, będzie mógł zostać powielony przez inne ośrodki muzealne. "W pewnym sensie projekt jest eksperymentem, który pozwoli innym ośrodkom podjąć podobne działania w oparciu o metody i techniki wypracowane w Katowicach" - mówi Beata Grochowska z Działu Oświatowego Muzeum Śląskiego.

Innowacyjność projektu i śmiałość zamierzeń zwróciły uwagę Kapituły Akademii Orange, która postanowiła przyznać grant na jego realizację. Muzeum Śląskie znalazło się w gronie 27 nagrodzonych instytucji oraz organizacji pozarządowych podejmujących działania z zakresu edukacji przez kulturę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama