Każda rodzina jest święta z natury

„To wielka sprawa, że Pan Jezus przyszedł na świat w rodzinie, że Bóg Ojciec tak pomyślał to swoje objawienie Miłości poprzez rodzinę i w rodzinie. Dlatego każda rodzina ze swej natury jest święta” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 27 grudnia, w święto Świętej Rodziny, do kobiet, które szczelnie wypełniły franciszkańska bazylikę w Katowicach Panewnikach. Była to pierwsza z dorocznych adoracji stanowych przy panewnickim żłóbku.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że Maryja i św. Józef budowali na wierze. To wiara, która przenosi góry, ale również przynosi cierpienie, ich kształtowała.

Abp Zimoń wskazał również, że odwiedzając w okresie Bożego Narodzenia żłóbki i stajenki w kościołach, trzeba sobie zadawać pytanie „Kim naprawdę był Pan Jezus?”. Odpowiedź przynosi Pismo Święte. Adorując Dzieciątko nie można zapominać, że to Boży Syn, Dziedzic wszystkich rzeczy, przez Niego Bóg stworzył cały świat, odblask Bożej chwały. Patrząc na Dzieciątko w żłóbku musimy pamiętać, o potędze Boga. „Warto przypomnieć te prawdy, aby Pana Boga nie sprowadzać do niepoważnych pojęć” - apelował metropolita katowicki.

Abp Zimoń postawił również wciąż aktualne pytania „Dlaczego niektórzy nie przyjmują Chrystusa? Dlaczego chrześcijaństwo jest prześladowane?”. Zauważył, że także w Polsce, na naszych oczach, zdarza się dyskryminacja wyznawców Chrystusa. Dodał jednak, że nie należy się gorszyć przejawami nienawiści, lecz stawać się coraz bardziej dziećmi Bożymi.

Panewniccy franciszkanie, kultywując tradycję swojego zakonu, każdego roku w grudniu, przypuszczalnie od r. 1908, ustawiają stajenkę bożonarodzeniową. Należy ona do największych w Polsce. Ma postać tryptyku umieszczonego w głównym ołtarzu. Rozmiary całego żłóbka w Bazylice wynoszą: wysokość 18 m, szerokość 32 m. Stajenkę tworzy około 120 różnych figur (drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej). Są wśród nich zwierzęta wypchane oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny. Najstarsze figury liczą już 130 lat. Figury są różnej wysokości - do 150 cm. Stajenkę oświetlają setki żarówek, a całość instalacji elektrycznej to ok. 2 km przewodów elektrycznych.

Adoracje przy żłóbku ściągają od dawna do bazyliki w Panewnikach tłumy wiernych. W okresie świąt stajenka betlejemska co roku gromadzi w każdą sobotę i niedzielę wiernych archidiecezji katowickiej według różnych stanów, m.in.: kobiety, mężczyzn, dzieci, ministrantów, młodzież, studentów, chóry kościelne, pielgrzymów, chorych, a także głuchoniemych i słabosłyszących.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »