Związki Polski z Grecją i Grecji z Polską są o wiele starsze i silniejsze, niż zwykliśmy sądzić. Udowodnił to wielki miłośnik Hellady i jej dziejów. Jego wykład zainaugurował XX Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu.
Dr Mieczysław Wojecki, geograf i nauczyciel akademicki, a obecnie jeden z najwybitniejszych hellenistów w Polsce, przyjechał do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu z wykładem "Polska-Grecja, serdeczne związki. Uchodźcy greccy w Polsce i Zgorzelcu".
Historia greckiej epopei w tym mieście zaczęła się po I wojnie światowej i miała miejsce w związku z relokowaniem do ówczesnego Görlitz wielu tysięcy żołnierzy greckich, którzy poddali się Niemcom.
Druga fala osadnictwa greckiego związana jest z wojną domową w Grecji. W jej wyniku w 1949 r. do Zgorzelca przyjechało i tu zamieszkało ok. 9 tys. Greków. Ale związki Polski z Grecją są dużo starsze. Właśnie o tym opowiadał dr Wojecki.
- Niewiele osób wie, że dziadek Andreasa Papandreu, dwukrotnego premiera Grecji, był Polakiem. Nazywał się Zygmunt Mineyko, był uczestnikiem powstania styczniowego i zesłańcem na Sybir, skąd uciekł przez Francję do Grecji, gdzie poznał swoją przyszłą żonę - opowiadał prelegent.
Jedna z córek z tego małżeństwa - Sophia - wyszła za mąż za Jeoriosa Papandreu, z którym miała syna Andreasa, przyszłego premiera Grecji.
- Jego dziadek Z. Mineyko zapisał się w historii tego kraju pionierskimi pracami z dziedziny topografii i etnologii. Był greckim sprawozdawcą sportowym na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich, które zorganizowano w Grecji w 1896 r. W 1910 r. uzyskał honorowe obywatelstwo tego kraju - przypomniał dr Wojecki.
Z Grecją i Grekami związani byli także m.in. Józef Skrzek, lider legendarnej grupy SBB, w której grał m.in. Apostolis Anthimos, Helena Dzoka, szerzej znana jako Eleni, czy Mikis Cupas, muzyk zespołu Wilki.
Ale Grecy w Polsce to nie tylko artyści. To także naukowcy, politycy oraz przedsiębiorcy. Spora ich liczba urodziła się w Zgorzelcu, gdzie nadal istnieje i ma się dobrze grecka diaspora. Jej symbolem jest m.in. Nikos Rusketos, założyciel zespołu Orfeusz i pomysłodawca zorganizowania w Zgorzelcu Festiwalu Piosenki Greckiej.
Tegoroczny, jubileuszowy festiwal objął patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda. W programie znalazły się m.in. biesiada grecko-polsko-niemiecka, wystawy fotograficzne i uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym obecność Greków w Zgorzelcu.
Kulminacyjnym punktem Dni Greckich będzie niedzielny (9 lipca) Festiwal Piosenki Greckiej. Udział w nim wezmą m.in. Eleni z zespołem, Georgia Sokoli, Georgios Papasidoru, Angelo Wangelis oraz Georgios Tsokanis.
aktualna ocena | 4,64 |
głosujących | 14 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.