Zapowiedź dwóch beatyfikacji: Jana Pawła II oraz ks. Jerzego Popiełuszki, ponowny wybór arcybiskupa Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz zmiana na urzędzie prymasa Polski, to - w ocenie rzecznika Episkopatu Polski, ks. Józefa Klocha - trzy najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce.
W rozmowie z PAP rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że zwłaszcza koniec roku obfitował w istotne wydarzenia. "Benedykt XVI przyjął dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II oraz o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki. Kard. Józef Glemp zakończył swoją posługę prymasowską, a nowym prymasem został arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński; tym samym tytuł prymasa powrócił do Gniezna" - przypomniał ks. Kloch.
Innym ważnym wydarzeniem był - zdaniem rzecznika Episkopatu - ponowny wybór abp. Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zaznaczył, że nie było to tak oczywiste, bo kandydatów było kilkunastu. Wśród papieskich nominacji, zdaniem ks. Klocha, wyróżniła się jedna - ordynariusz radomski, abp Zygmunt Zimowski został przewodniczącym papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Tym samym stał się jednym z najbliższych współpracowników papieża.
Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, w tym roku wszedł też w życie nowy statut konferencji biskupów. Na mocy tego dokumentu prymasowi przysługuje z mocy urzędu miejsce w Radzie Stałej Episkopatu. Nowy statut daje mu nawet honorowe pierwszeństwo wśród biskupów polskich.
Do znaczących wydarzeń w polskim Kościele w 2009 roku, rzecznik Episkopatu zaliczył wizytę delegacji mnichów z prawosławnego klasztoru w Ostaszkowie, gdzie na przełomie lat 1939-1940 więzieni byli polscy jeńcy wojenni, zamordowani potem w Twerze i pochowani w Miednoje. Delegacja odebrała na Jasnej Górze obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który będzie umieszczony w nowej kaplicy, upamiętniającej także męczeństwo polskich więźniów.
W ocenie ks. Klocha, rok 2009 był czasem polemik nad zagadnieniami biotycznymi. M.in. szeroko dyskutowano o zapłodnieniu in vitro. "Polska dotąd nie ratyfikowała przyjętej przed 12 laty Europejskiej Konwencji Bioetycznej, a parlament praktycznie wstrzymał prace nad projektami ustaw w tych sprawach" - podkreślił rzecznik Episkopatu.
Jego zdaniem bieżący rok zostanie też zapamiętany z powodu zamieszania wokół Komisji Majątkowej, która "miała pracować pół roku, a zajmuje się zwrotem zagarniętego mienia kościelnego już 18 lat i końca nie widać".
Wiele zastrzeżeń i kontrowersji pod adresem Komisji Majątkowej dotyczyło ewentualnych nieprawidłowości przy wycenach gruntów zwracanych jako rekompensaty za utracone w czasach PRL dobra kościelne.
Pytany, jakie wydarzenia czekają Kościół w Polsce w Nowym Roku, ks. Kloch odpowiedział, że "z całą pewnością można powiedzieć, że czekają nas w 2010 roku dwie beatyfikacje - Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki". Dodał, że wiele wskazuje na to, że w marcu zostanie mianowany nowy arcybiskup Gniezna, który obejmie także funkcję prymasa Polski (abp Henryk Muszyński ze względu na wiek najprawdopodobniej będzie prymasem Polski tylko przez trzy miesiące).
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.