Departament Stanu USA opublikował we wtorek oświadczenie, w którym odrzucił twierdzenie rosyjskiego premiera Władimira Putina, iż amerykańskie plany budowy tarczy antyrakietowej wstrzymują prace nad nowym układem o redukcji strategicznej broni nuklearnej.
Według Departamentu Stanu, sprawy te nie mają żadnego związku i rozmowy na ich temat będą prowadzone oddzielnie.
Dotychczasowy układ START-1 o redukcji broni strategicznej, zawarty między Stanami Zjednoczonymi i ówczesnym Związkiem Radzieckim, wygasł 5 grudnia. Negocjatorzy obu stron w Genewie nie uzgodnili jeszcze tekstu nowego układu, chociaż według strony rosyjskiej, porozumienie jest bardzo blisko.
Według części analityków, Moskwa chce aby w nowym układzie znalazła się klauzula ograniczająca zakres jakiejkolwiek amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Putin zagroził nawet, że w przeciwnym razie Rosja będzie "zmuszona rozwijać systemy ofensywnej broni nuklearnej", chociaż nie sprecyzował jakie systemy ma na myśli.
Tymczasem Waszyngton, chociaż zrezygnował z rozmieszczenia elementów tarczy w Europie Środkowej, nadal zamierza rozmieścić ten system w oparciu o siły morskie.
Według poinformowanych źródeł w Waszyngtonie, prezydent Barack Obama jest rozczarowany usztywnieniem stanowiska Moskwy w sprawie tarczy, po ustępstwach jakich dokonał w tej sprawie.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.