Negocjacje z kandydatem na wykonawcę stadionu na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. - firmą Max Boegl - rozpoczęły się w czwartek we Wrocławiu. Nowy wykonawca ma być wybrany w ciągu dwóch, trzech tygodni.
W środę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował, że miasto wypowiedziało umowę dotychczasowemu wykonawcy - polsko-greckiemu konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa S.A. Umowę wypowiedziano, ponieważ jak podkreślił Dutkiewicz konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa S.A. nie jest w stanie zakończyć budowy stadionu w wyznaczonym terminie.
"Ryzyko, że opóźnienia będą narastały, jest zbyt duże i dlatego zdecydowaliśmy się na wypowiedzenie umowy" - powiedział w środę prezydent. Według władz miasta, przykłady poważnego opóźnienia na budowie widać m.in. na przykładzie projektów wykonawczych instalacji grzewczej i chłodniczej, klimatyzacji i wentylacji oraz kanalizacji teletechnicznej, które sięgają 75 dni.
Jak powiedział w czwartek prezydent Wrocławia, formalnie rozpoczęto negocjacje z firmą Max Boegl, która wcześniej startowała w przetargu na budowę wrocławskiego stadionu, ale ostatecznie została z niego wykluczona.
"Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu dwóch tygodni, więc wydaje się bardzo prawdopodobne, że w styczniu podpiszemy kontrakt na realizację tego projektu" - powiedział Dutkiewicz. Dodał, że negocjacje dotyczą sposobu przeprowadzenia inwentaryzacji, kształtu umowy i ostatecznej ceny za całe zlecenie. Zaznaczył, że jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, może pojawić się nowy kandydat na dokończenie inwestycji.
W czwartkowych rozmowach uczestniczył członek zarządu firmy Max Boegl Gerhard Hupfer. "Cieszymy się bardzo, że przed kilkoma dniami zostaliśmy zapytani o możliwość współpracy przy budowie stadionu we Wrocławiu, przede wszystkim dlatego, że pół roku temu zajmowaliśmy się tym projektem na etapie przetargu" - powiedział Hupfer.
Pytany o czas potrzebny na wznowienie pracy przy stadionie powiedział, że firma będzie potrzebowała ok. trzech tygodni na sprawdzenie stanu budowy, m.in. "tych punktów, które były wcześniej źle wykonane". "Po tym budowa ruszy dużo szybciej" - podkreślił Hupfer.
Dodał, że firma ma swój oddział w stolicy Dolnego Śląska, co umożliwi sprawne zarządzanie prowadzeniem projektu. "A ponieważ mamy duże doświadczenie w budowie stadionów, mam nadzieję, że z sukcesem dla miasta będziemy mogli wybudować stadion terminowo na Euro 2012" - powiedział.
Dutkiewicz podkreślił, że chce, aby budowa stadionu zakończyła się w połowie 2011 r. "Chcemy również, aby prace były prowadzone z udziałem wrocławskich podwykonawców" - powiedział.
Firma Max Boegl samodzielnie zbudowała sześć stadionów, m.in. we Frankfurcie, a w budowie kilkunastu uczestniczyła jak współwykonawca.
Pierwsze prace przygotowujące teren pod budowę wrocławskiego stadionu rozpoczęły się we wrześniu 2008 r. Umowę na budowę podpisano z konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa S.A. w kwietniu tego roku. Tuż po tym rozpoczęły się prace. "Kamień węgielny" wmurowano w czerwcu.
Wrocławski stadion mieścić ma prawie 42 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz meczów piłkarskich, można będzie organizować m.in. koncerty. Pod trybunami znajdą się cztery niezależne budynki, w których powstanie m.in. największy we Wrocławiu klub fitness, kasyno, dyskoteka oraz sale konferencyjne i biurowe.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.