Szef MON: Niemcy są winne Polsce reparacje

Z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje - powiedział we wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W ocenie szefa MON państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Macierewicz podkreślił w TVP Info, że nie jest prawdą, iż Polska zrzekła się reparacji wojennych ze strony Niemiec.

"Ta kwestia była także przeze mnie osobiście, jeszcze na początku roku 2000, stawiana w Sejmie. Przedstawialiśmy dokumenty wtedy jeszcze, gdy kierowałem Ruchem Katolicko-Narodowym, i takie koło istniało w Sejmie, wraz z moimi współpracownikami przedstawialiśmy dokumentację" - przypomniał szef MON.

"Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa również marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego" - dodał Macierewicz.

Minister przypomniał w tym kontekście ofiary powstania warszawskiego. Podkreślił, że on sam jest warszawiakiem, jego rodzina od 200 lat żyje i mieszka w Warszawie. Jak mówił, wskutek zbrodni niemieckich w stolicy, rzezi i ludobójstwa, w mieście "nie został ani jeden człowiek", a po wojnie wróciło do Warszawy 5 do 10 proc. dawnej ludności.

"A nie ma wątpliwości, że pierwsze miesiące (powstania), rzeź Woli, miały charakter ludobójstwa. To nie był element walki z powstańcami, tam po prostu mordowano klatka po klatce, dom po domu, mieszkanie po mieszkaniu" - powiedział Macierewicz.

"Niemcy w tej sprawie jedyne, co mogą zrobić, to próbować zadośćuczynić i spłacać straszliwy dług, jaki zaciągnęli wobec narodu polskiego i wobec ludzkości swoim zachowaniem, i to jest jedyne, co mogą zrobić" - podkreślił szef MON.

We wtorek obchodzona była 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. 5 sierpnia 1944 r. wojska niemieckie rozpoczęły wprowadzanie w życie rozkazu Hitlera, w odwecie za wybuch powstania: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Na warszawskiej Woli Brygada SS Oskara Dirlewangera wymordowała ok. 20 tys. ludzi. W następnych dniach liczba zamordowanych wzrosła do 40-60 tysięcy.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  03.08.2017 18:01
  Niemcy juz placa w dotacjach unijnych miliardy. No ale moga przestac (wraz z innymi) i z czego wtedy rozdawac?
 • Gość
  04.08.2017 10:22
  Macierewicz ma rację, Niemcy powinni zadoścuczynić popełnionym zbrodniom, kradzieżom i zniszczeniom. Jeśli Niemcy nie mają woli tego zrobić to znaczy - nie żałują za grzechy. Polski rząd powinien naciskać na nich, racja jest po naszej stronie.
 • Gość
  05.08.2017 20:35
  Tak mysle: zniszczenie mediow, TK, sadownictwa, puszczy, stadnin, Opola, itd itd, nie mowiac juz o reputacji Polski i coraz bardziej realnej grozbie wyrzucenia z UE - co bedzie nastepne? A tak, odszkodowania wojenne na ktore Niemcy wczesniej czy pozniej odpowiedza rzadaniem zwrotu Ziem Odzyskanych. Gdyby dac wladze najbardziej zagorzalym wrogom Polski to nie byliby w stanie poczynic wiekszych szkod od Kaczynskiego i spolki w tak krotkim czasie. Putin ma doskonalych agentow.
 • Gość
  06.08.2017 15:45
  W końcu patriotyczny rząd polski! Tak trzymać p. Szydło, p. Kaczyński i p. Macierewicz :-)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »