Prawdziwa praca charytatywna płynie z Ewangelii i powinna być zakotwiczona w konkretnym życiu sakramentalnym wspólnot parafialnych.
Episkopat w Niemczech wydał dokument opisujący pracę i główne problemy niemieckiej Caritas. Biskupi wyrażają w nim troskę o katolicką akcję charytatywną, która ich zdaniem w tym kraju nie zawsze kojarzona jest z Kościołem katolickim. W liczącym ponad 50 stron dokumencie niemieccy biskupi powołują się przede wszystkim na pierwszą encyklikę Benedykta XVI Deus caritas est.
Niemiecka Caritas jest największą organizacją charytatywną w Europie. Zatrudnia ponad 520 tys. pracowników i tyle samo wolontariuszy. Mimo tego, albo właśnie z tego powodu w opinii publicznej nie zawsze jest kojarzona z Kościołem katolickim. Często wymieniana jest po prostu wśród największych organizacji pozarządowych.
Niemieccy biskupi, zatroskani o jej katolicki profil, przypominają więc, że w centrum wszelkiego charytatywnego działania znajduje się Eucharystia. Jak piszą w najnowszym dokumencie „katolicka wspólnota dopiero wtedy jest w komplecie, gdy chorzy, starsi i niepełnosprawni jako aktywni członkowie tej wspólnoty gromadzą się na liturgii”. Tymczasem – zaznaczają biskupi – wciąż przybywa pracowników Caritas, którzy nigdy tego nie doświadczyli. To z jednej strony powód do radości, że chcą oni pracować charytatywnie. Biskupi apelują jednak do duchownych w Caritas, by zaproponowali swoim pracownikom większą opiekę duszpasterską i dodatkową katechezę.
Niemiecki episkopat ogólnie bardzo dobrze ocenia pracę Caritas w Niemczech i dziękuje za duże zaangażowanie całej organizacji. W najnowszym dokumencie jednak wciąż pojawia się przypomnienie, że prawdziwa praca charytatywna płynie z Ewangelii i powinna być zakotwiczona w konkretnym życiu sakramentalnym wspólnot parafialnych.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.