„Prymas w Komańczy”

Był człowiekiem wielkim i niezłomnym, a jednocześnie posiadał dar normalności – tak o kard. Stefanie Wyszyńskim mówi w rozmowie z KAI Paweł Woldan, reżyser spektaklu „Prymas w Komańczy”.

Premiera w najbliższy poniedziałek, 11 stycznia, o godz. 20.20 w Teatrze Telewizji, w programie 1.
Akcja spektaklu, który pokazany zostanie w ramach Sceny Faktu, toczy się w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy i obejmuje rok: od 28 października 1955 do 28 października 1956 r. W tym właśnie czasie przebywał tam na przymusowym odosobnieniu kard. Wyszyński.

W odległym zakątku Polski dzieją się rzeczy historyczne. Prymas m.in. przygotowuje Wielką Nowennę i pisze odnowione Śluby Jana Kazimierza, które 26 sierpnia 1956 r. naród złożył na Jasnej Górze. Dramat dokumentalny Woldana ukazuje duchową drogę kard. Wyszyńskiego, zmaganie z samotnością i własnymi ograniczeniami, głęboką wiarę i żarliwy patriotyzm.

„Był człowiekiem wielkim i niezłomnym, a jednocześnie posiadał dar normalności. Choć mówi się o nim jako o ostatnim księciu Kościoła, zamkniętym i niedostępnym, był bardzo ludzki i naturalny” – podkreślił Woldan w rozmowie z KAI zaznaczając, że "Prymasa w Komańczy" adresuje także do młodego pokolenia.

Reżyser zaznaczył, że w swoim spektaklu chciał uniknąć hagiografii. „Zależało mi na pokazaniu ludzkiego oblicza prymasa. Zadanie to znakomicie wykonał Olgierd Łukaszewicz, który przez ponad 2 miesiące przygotowywał się do odtworzenia tej roli” – dodał autor.

Jako główne cechy Prymasa Tysiąclecia reżyser wymienił oddanie służbie i zawierzenie Bogu. Przypomniał również prorocze słowa kard. Wyszyńskiego z 1956 r., mówiące, że jeżeli komunizm upadnie, to stanie się to w Polsce. Jego zdaniem, osoba prymasa pokazuje że warto być przyzwoitym, konsekwentnym i pokornym. „Ja sam, choć nigdy kard. Wyszyńskiego nie spotkałem, czuję z nim mocną więź” – powiedział Paweł Woldan.

Scenariusz „Prymasa w Komańczy” został napisany w oparciu o wspomnienia Marii Okońskiej, O. Jerzego Tomzińskiego i s. Stanisławy Nemeczek, jak również o „Zapiski więzienne” Stefana Kardynała Wyszyńskiego, materiały zgromadzone w Instytucie Prymasowskim i materiały operacyjne UB.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »