Biskupi diecezjalni metropolii szczecińsko-kamieńskiej wystosowali do wiernych trzech diecezji, wchodzących w skład metropolii, czyli: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej, list pasterski, w którym ogłosili uroczyste rozpoczęcie Synodu Metropolitalnego.
Sesja inauguracyjna synodu będzie mieć miejsce w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim 22 stycznia tego roku - napisali biskupi w liście, który ma być odczytany we wszystkich parafiach metropolii w niedzielę. Pod dokumentem przesłanym PAP z kurii szczecińsko-kamieńskiej podpisali się metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt oraz biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.
Będzie to pierwszy synod metropolitalny w dziejach tych trzech diecezji i drugi synod metropolitalny zwołany w Polsce po II wojnie światowej. Pierwszy taki synod został zwołany w metropolii krakowskiej w 1971 roku.
"Zamierzeniem naszym jest, aby Synod Metropolitalny podjął wobec Boga, rozważył i na przyszłość rozstrzygnął tylko najważniejsze sprawy, wspólne dla wszystkich trzech diecezji. Przede wszystkim chodzi nam o wspólne duchowe dziedzictwo naszego regionu (...). Ważne też jest zebranie świadectwa o posłudze Kościoła katolickiego na naszych ziemiach poprzez całe dzieje tej ziemi, a szczególnie w minionych sześćdziesięciu pięciu latach, poczynając od przywrócenia polskich struktur duszpasterskich Kościoła katolickiego w roku 1945 r." - piszą biskupi do wiernych.
Dodają też, że w ramach synodu chcą rozpoznać i uzgodnić istotne obszary duszpasterskie, które w przyszłości będą podejmowane i przeprowadzane. "Taką potrzebę dostrzegamy m.in. w trosce o sanktuaria na naszej ziemi, o programy formacji teologicznej duchowieństwa oraz osób świeckich, w sprawach pomocy rodzinie, a także w innych obszarach" - zaznaczyli w swoim liście.
Możliwość zwołaniu Synodu Metropolitalnego biskupi metropolii rozważali po raz pierwszy w maju ubr., podejmując kwestie wspólnej tożsamości kościołów tworzących metropolię. Zauważyli wówczas problem doprecyzowania poszczególnych zasad dotyczących udzielania sakramentów, kwestie związane z nauką społeczną Kościoła, współczesne wyzwania duszpasterskie, potrzebę nowych regulacji prawnych oraz konieczność ujednolicenia prawa diecezjalnego w poszczególnych diecezjach.
Powołano wówczas komisję przygotowawczą, w której skład weszli przedstawiciele duchowieństwa trzech diecezji. Zostały powołane także trzy komisje: historyczna, socjologiczna oraz duszpasterska.
Biskupi przypominają wiernym, że synod to nie tylko spotkania modlitewne oraz dyskusje wąskiego grona ekspertów. Będą to także odrębne sesje otwarte, z udziałem wszystkich, pragnących się włączyć w to dzieło oraz tzw. niedziele synodalne, podczas których tematyka synodalna ma trafiać do wszystkich uczestniczących w niedzielnej mszy świętej.
Sesje plenarne synodu mają się odbywać w najważniejszych ośrodkach życia religijnego metropolii: Koszalinie, Kołobrzegu, Zielonej Górze, Gorzowie, Kamieniu Pomorskim i w Szczecinie. Zamknięcie Synodu przewiduje się nie później niż za trzy lata.
Sprawy bardziej szczegółowe mają być rozważane samodzielnie przez każdą z diecezji w ramach synodów diecezjalnych.
Miejsce i data inauguracji synodu nie zostały wybrane przypadkowo. 22 stycznia przypada rocznica śmierci byłego ordynariusza diecezji gorzowskiej bpa Wilhelma Pluty. W katedrze gorzowskiej znajduje się jego grób. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny bpa Pluty.
Synody mogą być zwoływane w jednej diecezji, także przez kilka sąsiednich diecezji, tworzących jedną metropolię lub mogą też być zwoływane synody plenarne dla terytorium Konferencji Episkopatu. Synody biskupów zwołuje papież.
Istotne tezy teologiczne oraz założenia organizacyjne dotyczące dalszego życia danej wspólnoty są zbierane w odpowiednim końcowym dokumencie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.