W sobotę w Krakowie podczas Sesji kolbiańskiej organizowanej przez franciszkanów uczeni dowodzili wyjątkowej roli kobiety oraz kapłana w Kościele i w świecie.
Ks. prof. Tomasz Jelonek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie postawił tezę, że „kobieta ma większe i ważniejsze zadanie niż mężczyzna, oraz że nie powstało na ziemi żadne dobro, które nie przeszłoby przez ręce i serce kobiety”.
Na potwierdzenie tych słów przywołał dwa istotne fakty z historii. „Sam Pan Bóg bez kobiety nie mógł się obejść. Od Jej słowa zależało przyjście na świat Zbawiciela. W przyjściu Chrystusa na świat Bóg mógł się obyć bez mężczyzny (poczęty z Ducha Świętego – przyp. red.), ale nie mógł obyć się bez kobiety (urodzony z Maryi – przyp. red.). Podobnie prawdę o swoim zmartwychwstaniu przekazał za pośrednictwem kobiety. Jej pierwszej się objawił Zmartwychwstały i ona przyniosła apostołom tę wiadomość. Św. Maria Magdalena stała się apostołką apostołów” – przypomniał.
Z kolei dr Monika Waluś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła kilka sylwetek kobiet ze Średniowiecza i czasów nowożytnych, w których panie odgrywały ogromną rolę w ewangelizacji, nauczaniu, wychowaniu, w animowaniu wspólnot chrześcijańskich, kierownictwie duchowym i formacji kobiet, zakonnic czy przyszłych kapłanów.
Wspomniała także, że aż 214 dokumentów Kościoła poświęconych jest kobietom. Szczególną uwagę zwróciła na List do kobiet Jana Pawła II z 1995 r., w którym papież pisze o wkładzie kobiet w dzieje ludzkości nie mniejszym niż mężczyzn, a na pewno realizowanym w o wiele trudniejszych warunkach.
Wykazała nadto jak wielkim orędownikiem kobiet był kard. Stefan Wyszyński. Przy okazji przytoczyła kilka jego znaczących wypowiedzi, które łamały stereotypy nt. kobiet, jak chociażby słowa: „Widzimy, że mit o zaniżeniu intelektualnym kobiety i jej uzdolnień załamuje się i nie jest usprawiedliwiony. W miarę, jak kobiety wchodzą w różne dziedziny życia społecznego czy zawodowego, odsłaniają mnóstwo zdolności, które dotychczas były niedocenione lub nawet nieznane”.
Choć tak wiele miejsca podczas tegorocznej sesji kolbiańskiej poświęcono kobietom, to jednak tematem 9. konferencji był kapłan, którego wzór dał św. Maksymilian.
Wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka zachęcał, aby ze Świętego franciszkanina czerpać przykład bycia odważnym, mądrym oraz kochającym Boga i człowieka. Wskazał na źródło tych cnót - na Boga, głęboką z nim relację.
Przytoczył też słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Spędzaj jedną godzinę dziennie na adorację Twojego Pana i nie rób niczego, o czym wiesz, że jest złe, a będziesz w porządku”.
Na zaproszenie franciszkanów do Krakowa przybył też red. Tomasz Terlikowski, prezes „Frondy”, który mówił o obrazie kapłana we współczesnych mediach i koniecznej w nich jego obecności.
„Media w Polsce, zwłaszcza informacyjne, ciepło traktują Kościół. Chętnie informują o wszystkich nowych inicjatywach podejmowanych przez niego” – dowodził.
Apelował, aby nie bać się mediów, rozumieć je, być do ich dyspozycji. Mówił o konieczności obecności duchownych w mediach. „Nieobecni nie mają racji. Obecność duchownych w mediach zmienia obraz na lepsze. Poprawia wizerunek Kościoła. Media są skuteczną przestrzenią w preewangelizacji” - twierdził.
„Nie jest ważną rzeczą czy kapłani będą się cieszyli dobrą opinią w mediach, ważne jest, aby Jezus Chrystus był skutecznie głoszony” - spointował.
Sesja kolbiańska organizowana jest przez Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Ośrodek Studiów Franciszkańskich oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Termin nie był przypadkowy. 8 stycznia minęła 115. rocznica urodzin Świętego franciszkanina, byłego studenta i wykładowcy, a obecnie
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.