Trybunał w Strasburgu naruszył prawne fundamenty swego funkcjonowania –oświadczyli czescy biskupi. W ten sposób włączyli się oni w debatę na temat orzeczenia przeciw obecności krzyży we włoskich szkołach.
Obradująca w Pradze rada stała episkopatu wydała oświadczenie, w którym przypomina, że Trybunał Praw Człowieka został utworzony przez Radę Europy. Jej statutowym celem jest „dążenie do większej jedności jej członków w celu ochrony i urzeczywistniania ideałów, będących ich wspólnym dziedzictwem”. Ten sam cel został również zawarty w preambule do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela.
Decyzja Trybunału w Strasburgu, która kieruje się tendencją do usunięcia krzyża z życia społecznego, jest sprzeczna z tym statutowym celem, ponieważ chrześcijaństwo jest trwałym elementem ideałów i zasad, które są wspólnym dziedzictwem państw europejskich – zauważają czescy biskupi. Podkreślają oni również, że dążenie do usunięcia chrześcijaństwa z kultury i życia społecznego, fałszywie nazywa się neutralnością, ponieważ religię zastępuje się tu ateizmem, który sam w sobie jest już ideologią.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.