Do zachowania przysięgi małżeńskiej i poszanowania dnia świętego, zachęcał pielgrzymów biskup Henryk Tomasik, który 13 sierpnia przewodniczył Mszy świętej polowej w Mstowie koło Częstochowy. Tam połączyły się wszystkie kompanie 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W pątniczym trudzie uczestniczy 6308 osób. To więcej niż w ubiegłym roku.
- Słowa przysięgi: ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci, są uznaniem świętości Boga. To przyrzeczenie jest dane nie tylko człowiekowi, ale i Bogu. Ślub jest szczególną formą uznania świętości Boga i dochowania wierności – mówił biskup radomski przypominając, że związki niesakramentalne są wykroczeniem przeciwko Bożym przykazaniom.
Dalej zachęcał, aby dzień święty święcić. – Jeżeli rezygnujemy z niedzielnej Mszy świętej, to znaczy, że stawiamy coś lub kogoś ponad Boga: lenistwo, spotkanie, czy wycieczkę. Poza chorobą nie ma usprawiedliwienia. To nasze zobowiązanie wobec Boga – powiedział biskup Tomasik.
Ordynariusz radomski mówił, że święty Paweł przypomina nam dzisiaj o potrzebie apostolstwa, zatroskania o zbawienie drugiego człowieka, męża, żony, przyjaciela, któremu możemy pomóc. Biada mi, jeżeli bym nie głosił Ewangelii. Drodzy, w tej chwili jest nas 6308 osób. Gdyby każdy z nas pomógł w ciągu roku drugiemu człowiekowi wrócić do Chrystusa, temu, który odszedł, popatrzmy, jaki byłby to szczególny dar. To realizacja hasła tej pielgrzymki „Idźcie i głoście” – powiedział biskup Henryk Tomasik.
Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki na zakończenie liturgii poinformował, że w pątniczym trudzie udział bierze 6308 osób. Wśród nich jest 111 księży, 43 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, 17 sióstr zakonnych, 5 braci zakonnych. Pątnikom towarzyszy także 17 lekarzy i 119 pielęgniarek. Z radomską pielgrzymką idą także goście z Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Stanów Zjednoczonych.
Pierwsze grupy 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasnej Górze pojawią się około 15.00. Pielgrzymom towarzyszyli dziennikarze Radia Plus Radom.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.