Papieska wizyta w rzymskiej synagodze w niedzielę 17 stycznia po południu będzie pierwszym punktem kolejnego spotkania Komisji ds. Dialogu Żydowsko-Katolickiego.
Benedykt XVI rozpocznie wizytę od zatrzymania się przed tablicą upamiętniającą największą tragedie, jaka dotknęła stołeczną wspólnotę żydowską. 16 października 1943 roku, podczas łapanki w rzymskim getcie, hitlerowcy deportowali do obozu w Auschwitz 1007 osób. Jak się podkreśla, w sprawie tej nie interweniował Watykan. Pamięć o tym jest wciąż powodem, dla którego wielu członków wspólnoty wyraża zastrzeżenia do ewentualnej beatyfikacji Piusa XII.
Papież zatrzyma się też przed tablicą, przypominającą o zamachu, jakie bojownicy OWP dokonali na wychodzących z synagogi w sobotę 9 października 1982 roku. Zginął wtedy dwuletni Stefano Tache, a 37 osób odniosło rany.
Następnie na progu świątyni powita Benedykta XVI główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni. Po części oficjalnej, w czasie której obaj wygłoszą przemówienia, papież i rabin rozmawiać będą chwilę w cztery oczy.
W muzeum żydowskim, znajdującym się na terenie synagogi, otworzą też razem wystawę, zatytułowaną „Et ecce gaudium”, na której zgromadzono czternaście rysunków z XVIII wieku, wykonanych z okazji koronacji papieża.
Wizyta Benedykta XVI potrwa dwie godziny. O 18.30 papież powróci do Watykanu.
Papieska wizyta w rzymskiej synagodze będzie pierwszym punktem kolejnego spotkania Komisji ds. Dialogu Żydowsko-Katolickiego. Spotkanie odbędzie się w dniach od 17 do 20 stycznia a w jego początek wpisze się wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze.
Skład Komisji delegują Wielki Rabinat Izraela oraz watykańska Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Delegacją żydowską pokieruje główny rabin Hajfy, Shear Yashuv Cohen, a na czele strony katolickiej stanie argentyński kardynał Jorge Mejía.
Poza wizytą w rzymskiej synagodze posiedzenie obejmie siedem sesji dyskusyjnych oraz wykład znanego badacza dziejów zagłady Żydów na Ukrainie, ks. Patricka Debois.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.