Papieska wizyta w rzymskiej synagodze w niedzielę 17 stycznia po południu będzie pierwszym punktem kolejnego spotkania Komisji ds. Dialogu Żydowsko-Katolickiego.
Benedykt XVI rozpocznie wizytę od zatrzymania się przed tablicą upamiętniającą największą tragedie, jaka dotknęła stołeczną wspólnotę żydowską. 16 października 1943 roku, podczas łapanki w rzymskim getcie, hitlerowcy deportowali do obozu w Auschwitz 1007 osób. Jak się podkreśla, w sprawie tej nie interweniował Watykan. Pamięć o tym jest wciąż powodem, dla którego wielu członków wspólnoty wyraża zastrzeżenia do ewentualnej beatyfikacji Piusa XII.
Papież zatrzyma się też przed tablicą, przypominającą o zamachu, jakie bojownicy OWP dokonali na wychodzących z synagogi w sobotę 9 października 1982 roku. Zginął wtedy dwuletni Stefano Tache, a 37 osób odniosło rany.
Następnie na progu świątyni powita Benedykta XVI główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni. Po części oficjalnej, w czasie której obaj wygłoszą przemówienia, papież i rabin rozmawiać będą chwilę w cztery oczy.
W muzeum żydowskim, znajdującym się na terenie synagogi, otworzą też razem wystawę, zatytułowaną „Et ecce gaudium”, na której zgromadzono czternaście rysunków z XVIII wieku, wykonanych z okazji koronacji papieża.
Wizyta Benedykta XVI potrwa dwie godziny. O 18.30 papież powróci do Watykanu.
Papieska wizyta w rzymskiej synagodze będzie pierwszym punktem kolejnego spotkania Komisji ds. Dialogu Żydowsko-Katolickiego. Spotkanie odbędzie się w dniach od 17 do 20 stycznia a w jego początek wpisze się wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze.
Skład Komisji delegują Wielki Rabinat Izraela oraz watykańska Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Delegacją żydowską pokieruje główny rabin Hajfy, Shear Yashuv Cohen, a na czele strony katolickiej stanie argentyński kardynał Jorge Mejía.
Poza wizytą w rzymskiej synagodze posiedzenie obejmie siedem sesji dyskusyjnych oraz wykład znanego badacza dziejów zagłady Żydów na Ukrainie, ks. Patricka Debois.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.