Izrael: Wiceminister przeprasza ambasadora Turcji

Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Danny Ajalon przeprosił za sposób, w jaki potraktował ambasadora Turcji w Tel Awiwie, którego wezwał w związku z serialem telewizyjnym, uznanym przez Izrael za antysemicki.

"Podtrzymuję swój sprzeciw wobec ataków na Izrael w Turcji. Nie jest jednak w moim zwyczaju obrażanie zagranicznych ambasadorów i w przyszłości będę wyrażać swoje stanowisko środkami dyplomatycznymi, które będą bardziej do zaakceptowania" - napisał Ajalon w komunikacie wydanym przez jego biuro.

Ajalon poniżył ambasadora Ahmeta Celikkola w obecności fotoreporterów i dziennikarzy. Odmówił uściśnięciu mu dłoni i kazał mu długo czekać na korytarzu, zanim go przyjął. Podczas spotkania na stole znajdował się tylko proporczyk z flagą izraelską. Ajalon zachęcał także dziennikarzy do zwrócenia uwagi na to, że ambasador "siedział niżej".

Turcja zażądała we wtorek przeprosin od Izraela za sposób potraktowania ambasadora. "Gdyby (Ajalon) miał odwagę mówić po angielsku, zrozumiałbym, co mówi, i ostro bym zareagował (...) Przez 30 lat kariery dyplomatycznej nie zostałem tak znieważony" - oznajmił Celikkol w wywiadzie dla dziennika "Haarec".

Wiceminister wezwał ambasadora w związku z tureckim serialem telewizyjnym "Dolina Wilków", w którym agent tureckich służb specjalnych tropi m.in. agentów Mosadu porywających tureckie dzieci, żeby przeszkolić je do walki z Palestyńczykami.

Do incydentu dyplomatycznego doszło tuż przed wizytą izraelskiego ministra obrony Ehuda Baraka w Turcji, który wybiera się tam na zaproszenie prezydenta Abdullaha Gula.

Turcja jako kraj muzułmański jest ważnym sojusznikiem Izraela w regionie i w przeszłości pośredniczyła w kontaktach między nim a światem arabskim. Relacje między oboma krajami pogorszyły się, kiedy premier Turcji Recep Tayyip Erdogan skrytykował ubiegłoroczną ofensywę izraelską w Strefie Gazy


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
12°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
wiecej »