12 stycznia został otwarty i poświęcony nowy budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim. Aktu poświęcenia obiektu dokonali wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prałat Stanisław Ulaczyk oraz ks. protojerej Andrzej Nielipiński z Kościoła prawosławnego.
Podczas uroczystości dyrekcja Szkoły Muzycznej podziękowała kurii drohiczyńskiej i bp. Antoniemu Dydyczowi za to, że przez wiele lat placówka ta mogła się mieścić w budynkach poklasztornych przy parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Za wieloletnią pomoc podziękowano także byłemu i obecnemu proboszczowi tej parafii - ks. prałatowi Wojciechowi Wasakowi i ks. kanonikowi Tadeuszowi Kryńskiemu.
Wyrazy podziękowania przekazano również władzom powiatowym i miejskim oraz dużej liczbie współpracowników i dobrodziejów, dzięki którym szkoła mogła rozpocząć działalność w roku szkolnym 2009/ 2010 w nowych i przestronnych wnętrzach.
Jak powiedziała dyrektor szkoły, Gabriela Krystyna Podleska, obecnie w placówce kształci się ponad 200 uczniów doskonalących grę m.in. na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, akordeonie, gitarze, flecie, klarnecie, trąbce, kontrabasie oraz perkusji. Pracuje w niej 20 nauczycieli z Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Placówka ta powstała 37 lat temu na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego. Po czterech latach pracy w warunkach wykorzystywania sal lekcyjnych różnych szkół, ówczesne władze przedzieliły jej pokarmelitański klasztor, gdzie wcześniej mieścił się Urząd Bezpieczeństwa, a po 1957 roku także Urząd pocztowy i Bielski Dom Kultury.
W 1992 roku budynek został przekazany parafii katolickiej jako jej prawowitemu właścicielowi i był nieodpłatnie wynajmowany. W 2001 roku władze miasta przekazały na potrzeby szkoły budynek wymagający także gruntownych prac remontowo-budowlanych, trwających do dziś.
Obecni na uroczystości zarówno nauczyciele, były długoletni dyrektor Władysław Bagniuk, obecna dyrekcja, dyrektorzy szkół muzycznych z województwa podlaskiego, przedstawiciele władz, duchowieństwa podkreślali, że szkoła jest wielkim dobrem dla miasta i regionu. Przypominano również dewizę szkoły, zaczerpniętą od Etienne Souriau, która mówiła: „Jeżeli pomożemy dziecku rozwijać muzykę, która jest w nim, uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą, lecz również bardziej szczęśliwą”.
Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu uczniów. Dziekan bielski, ks. prał. Ludwik Olszewski zachęcił, by absolwenci tej szkoły zgłaszali się również do pracy w kościołach, jako organiści.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.