Bielsk Podlaski: ekumeniczne otwarcie Szkoły Muzycznej

12 stycznia został otwarty i poświęcony nowy budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim. Aktu poświęcenia obiektu dokonali wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prałat Stanisław Ulaczyk oraz ks. protojerej Andrzej Nielipiński z Kościoła prawosławnego.

Podczas uroczystości dyrekcja Szkoły Muzycznej podziękowała kurii drohiczyńskiej i bp. Antoniemu Dydyczowi za to, że przez wiele lat placówka ta mogła się mieścić w budynkach poklasztornych przy parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Za wieloletnią pomoc podziękowano także byłemu i obecnemu proboszczowi tej parafii - ks. prałatowi Wojciechowi Wasakowi i ks. kanonikowi Tadeuszowi Kryńskiemu.

Wyrazy podziękowania przekazano również władzom powiatowym i miejskim oraz dużej liczbie współpracowników i dobrodziejów, dzięki którym szkoła mogła rozpocząć działalność w roku szkolnym 2009/ 2010 w nowych i przestronnych wnętrzach.

Jak powiedziała dyrektor szkoły, Gabriela Krystyna Podleska, obecnie w placówce kształci się ponad 200 uczniów doskonalących grę m.in. na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, akordeonie, gitarze, flecie, klarnecie, trąbce, kontrabasie oraz perkusji. Pracuje w niej 20 nauczycieli z Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Placówka ta powstała 37 lat temu na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego. Po czterech latach pracy w warunkach wykorzystywania sal lekcyjnych różnych szkół, ówczesne władze przedzieliły jej pokarmelitański klasztor, gdzie wcześniej mieścił się Urząd Bezpieczeństwa, a po 1957 roku także Urząd pocztowy i Bielski Dom Kultury.

W 1992 roku budynek został przekazany parafii katolickiej jako jej prawowitemu właścicielowi i był nieodpłatnie wynajmowany. W 2001 roku władze miasta przekazały na potrzeby szkoły budynek wymagający także gruntownych prac remontowo-budowlanych, trwających do dziś.

Obecni na uroczystości zarówno nauczyciele, były długoletni dyrektor Władysław Bagniuk, obecna dyrekcja, dyrektorzy szkół muzycznych z województwa podlaskiego, przedstawiciele władz, duchowieństwa podkreślali, że szkoła jest wielkim dobrem dla miasta i regionu. Przypominano również dewizę szkoły, zaczerpniętą od Etienne Souriau, która mówiła: „Jeżeli pomożemy dziecku rozwijać muzykę, która jest w nim, uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą, lecz również bardziej szczęśliwą”.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu uczniów. Dziekan bielski, ks. prał. Ludwik Olszewski zachęcił, by absolwenci tej szkoły zgłaszali się również do pracy w kościołach, jako organiści.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
30°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
24°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
wiecej »