Zachowanie Izraela w stosunku do Watykanu przez ostatnie 15 lat było „skandaliczne” – uważa rabin David Rosen, jeden z tych, dzięki któremu doszło 30 grudnia 1993 do wznowienia pełnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Izraelem a Stolicą Apostolską.
„Każdy inny kraj zagroziłby już dawno wycofaniem swojego ambasadora z powodu braku respektowania przez Izrael warunków porozumienia” – dodaje na łamach dziennika „Haaretz” doradca Głównego Rabinatu Izraela w kwestiach stosunków międzyreligijnych.
Rabin przypomina, że Watykan zgodził się wznowić stosunki dyplomatyczne z Izraelem po tym jak uzyskał zapewnienie rządu, iż uznany zostanie legalny status katolickich instytucji na terenie Ziemi Świętej, a własność kościelna w Izraelu zostanie zwolniona z podatku. Proces uzgodnień w tej sprawie miał zająć dwa lata.
„Po 15 latach państwo wciąż nie ratyfikowało porozumienia w sprawie legalnego statusu Kościoła” – przypomina przewodniczący Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych, zwracając uwagę, że obecnie władze Izraela traktują Kościół katolicki jako oddzielną organizację typu non-profit.
Tymczasem podczas niedawnej, grudniowej sesji plenarnej komisji wspólnej, prowadzącej rokowania między Izraelem a Stolicą Apostolską, wiceminister spraw zagranicznych Izraela Danny Ayalon po raz kolejny odrzucił możliwość pełnej kontroli ze strony Kościoła nad kilkoma obiektami, w tym Wieczernika, miejsca ustanowienia Eucharystii.
Zdaniem rabina Rosena, nieprawdziwe pogłoski o tym, że Watykan chce, by Izrael zrzekł się swojego terytorium na rzecz Stolicy Apostolskiej rozpowszechniają „ksenofoby”.
Były główny rabin Irlandii przypomina, że obecne problemy w stosunkach watykańsko-żydowskich zaczęły się nie od pontyfikatu Benedykta XVI, ale od jego poprzednika Jana Pawła II, którego – jak zauważa duchowny – „Żydzi postrzegają teraz jako świętego”.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.