Reklama

Prasa o wizycie w synagodze

Znaczne echo w światowej prasie znalazła wizyta Benedykta XVI w rzymskiej synagodze. Zdecydowaną większość doniesień prasowych zdominowały jednak kwestie związane z kontrowersyjnym spojrzeniem na działalność Piusa XII i ponowionym żądaniem otwarcia archiwów watykańskich z okresu jego pontyfikatu. Niewiele miejsca poświęca się papieskiemu wystąpieniu, które w dużej mierze zostało zignorowane.

Reklama

Relacje Kościoła ze wspólnotą żydowską sprowadza się do wyliczeń win chrześcijan, a szczególnie przypomnienia decyzji Benedykta XVI niesprzyjających wzajemnemu dialogowi.

Pojednawczy ton wczorajszego wydarzenia podkreśla biznesowy dziennik Financial Times. Docenia papieskie wysiłki, by proces zabliźniania ran przeszłości mimo wielu przeciwności nadal kontynuować. Ekonomiczny dziennik Wall Street Journal wylicza zarazem z matematyczną dokładnością cienie papieskich posunięć, które zaszkodziły wzajemnym relacjom. Natomiast brytyjski Telegraph oznajmia, że liderzy żydowscy skonfrontowali Papieża z „milczeniem o Holokauście”, które kosztowało życie tysięcy Żydów. Podkreślają krytycyzm i szczerość wystąpień zwierzchników rzymskiej synagogi wobec Benedykta XVI. Ponowne żądanie otwarcia archiwów watykańskich dotyczących okresu drugiej wojny światowej, według gazety, jest jedyną drogą i prośbą wobec głowy Kościoła katolickiego.

Inny brytyjski dziennik Times on line w poszerzonym artykule analizuje drogę Kościoła ku synagodze podkreślając wysiłki i dokonania uczynione od Soboru Watykańskiego II. Wczorajsza wizyta przypomina, że Benedykt XVI wchodzi na drogę, którą Kościół podąża już od pewnego czasu. Z szacunkiem podkreśla milowy krok uczyniony w pontyfikacie Jana Pawła II. Zauważa też „dyskretność” wysiłków watykańskich w czasach nazizmu, by ochronić Żydów ukrywając ich w katolickich instytucjach. New York Times podkreśla serdeczny klimat wizyty, mimo napięć we wzajemnych relacjach.

Od ogólnie przyjętego tonu podsumowań papieskiej wizyty odbiega artykuł rabina Davida Rosena zamieszczony w angielskojęzycznej wersji izraelskiego dziennika Haaretz. Oskarża on rząd Izraela o nieprzestrzeganie porozumień zawartych z Watykanem w 1994 r. Autor sugeruje nawet, że każdy inny kraj zagroziłby wycofaniem swego ambasadora z Izraela, gdyby niepowodzeniem zakończyło się niedotrzymanie wcześniejszych uzgodnień. Rabin Rosen podkreśla, że wiele grup żydowskich docenia starania Piusa XII, które ocaliły od eksterminacji kilkadziesiąt tysięcy wyznawców judaizmu. Jego zdaniem kompromitujące natomiast są poczynania Izraela, który przyrzekł uregulować sprawy kościelne w tym kraju i nadal się z tego nie wywiązał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama