Islamski ekstremizm stanowi zagrożenie dla wszystkich; zarówno chrześcijan, jak i samych muzułmanów - stwierdził Watykan w zaprezentowanym we wtorek dokumencie, przygotowującym pierwszy w historii synod biskupów dla Bliskiego Wschodu.
Odbędzie się on z inicjatywy papieża Benedykta XVI w Watykanie od 10 do 24 października.
"Musimy razem stawić czoło" tym "ekstremistycznym prądem" - podkreślono w dokumencie.
Ponadto mowa w nim jest o tym, że zadaniem chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest to, by "doprowadzić do upadku muru strachu, nieufności i nienawiści przyjaźnią z Żydami i muzułmanami, Izraelczykami i Palestyńczykami".
W dokumencie roboczym znajduje się także konstatacja, że "okupacja ze strony Izraela terytoriów palestyńskich, a także części terytorium libańskiego i syryjskiego" jest powodem "wrogości między Palestyńczykami i światem arabskim a Państwem Izrael".
Wojna w Iraku "rozpętała siły zła w tym państwie, wśród wyznań religijnych i w prądach politycznych" - ocenił Watykan w propozycjach tematów do dyskusji na październikowym synodzie.
Zwrócono uwagę jednocześnie uwagę na to, że choć wojna ta pochłonęła wiele ofiar wśród Irakijczyków, to chrześcijanie najbardziej w niej ucierpieli. Z tym zaś - oświadczono - "światowa polityka w ogóle się nie liczy".
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.