Benedykt XVI ukończył drugą część książki o Jezusie z Nazaretu. Papież ujawnił to rabinowi Jacobowi Neusnerowi, który z kolei poinformował o tym „L'Osservatore Romano” w rozmowie na temat ich półgodzinnego spotkania w Watykanie w poniedziałek 18 bm.
„Neusner, wierzący Żyd i rabin, wzrastał w przyjaznych relacjach z chrześcijanami, zarówno katolikami jak i ewangelikami, wraz z teologami chrześcijańskimi jest wykładowcą na uniwersytecie i żywi głęboki szacunek do swych chrześcijańskich kolegów”, pisał o nim w części pierwszej Joseph Ratzinger. Dzieło Neusnera zatytułowane „Rabbi rozmawia z Jezusem” cytowane jest w rozdziale poświęconym Kazaniu na górze.
W rozmowie z watykańskim dziennikiem rabin Neusner z wdzięcznością wspomina to „piękne spotkanie dwóch profesorów”. „Rozmawialiśmy o naszych książkach, a papież zwierzył mi się, ze zakończył pisanie drugiego tomu o Jezusie” - powiedział Jacob Neusner.
„L'Osservatore Romano” pyta go o wrażenia z papieskiej wizyty w rzymskiej synagodze, której był świadkiem. „To wielkie wydarzenie... które każe mi mieć nadzieję na przyszłość. Problem – i papież doskonale to zrozumiał – polega na tym, że zapominamy o historii i tradycji religijnej, z której się wywodzimy. Dlatego ważne jest studium historii. Mam tu na myśli sprawę tak kontrowersyjną, jak historyczna postać Piusa XII. Według mnie za wcześnie jeszcze, by wydawać osąd, tymczasem często słyszę oceny drastyczne, z jednej strony i drugiej. Odnoszę wrażenie, jakby był ktoś, kto ciska się w sposób destrukcyjny, kto nie jest zainteresowany katolicyzmem ani judaizmem, ani tym bardziej dialogiem obu tych wielkich tradycji. To smutne, ponieważ w konkretnej rzeczywistości – widzę to w moim codziennym życiu w Stanach Zjednoczonych – stosunki między żydami i katolikami są doskonałe. Jeżeli człowiek nie zna przeszłości, skazuje się na jej ponowne przeżycie; z tego punktu widzenia studium ma znaczenie zasadnicze. Razem z poczuciem odpowiedzialności: każde pokolenie ponosi odpowiedzialność za przyszłość i ma ją dziś, tu i teraz” - stwierdza w wypowiedzi dla watykańskiego dziennika rabin Jacob Neusner.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.