Czy wyrok unijnego TS zmieni polską politykę dot. przyjmowania uchodźców?

Oddalenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE skarg Słowacji i Węgier dot. mechanizmu relokacji osób ubiegających się o azyl nie zmieni polskiej polityki ws. przyjmowania uchodźców - powiedziała w środę premier Beata Szydło.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny. "Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku" - napisano w komunikacie Trybunału.

Premier podkreśliła w rozmowie z TVP Info, że rząd spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. "Myśmy się spodziewali takiej decyzji Trybunału, byliśmy na to przygotowani, jesteśmy na to przygotowani. Oczywiście nasza polityka nie zmieni się, jeżeli chodzi o przyjmowanie uchodźców" - dodała Szydło.

"Przyjmowanie uchodźców i polityka migracyjna, która została wprowadzona przez UE, przypomnę - za poprzedniego rządu, była - w naszej ocenie - błędem. To były złe decyzje. Również nie przyniosły żadnego oczekiwane efektu" - oceniła szefowa rządu.

"Uważamy, że taka polityka jest błędem, przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, a po drugie to nie jest polityka, która tym, którzy pomocy potrzebują, naprawdę pomaga" - dodała Szydło.

Zaznaczyła, że politycy europejscy już wiedzą i mówią o tym, że w chwili obecnej do Europy napływają w większości imigracji ekonomiczni. "Tyle tylko, że jesteśmy w tej chwili w roku, kiedy dzieją się wybory w kilku państwach członkowskich. Były wybory we Francji, teraz będą wybory w Niemczech. Kanclerz Angela Merkel nie może przyznać, że popełniła błąd - a popełniła - i będzie do końca wywierała presję, żeby ta polityka uchodźcza była realizowana" - powiedziała Szydło.

Jej zdaniem podobnie Komisja Europejka "próbuje w tej chwili stosować naciski na Polskę i kraje Grupy Wyszehradzkiej". "Ale polska polityka się nie zmieni" - zaznaczyła premier.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Polska, która poparła decyzje o relokacji (w czasie rządów PO) nie wniosła skargi, ale obecny rząd zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości.

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  07.09.2017 10:07
  Tak trzymac pani premier. Nie ma zgody na dyktat unii o relokacji ani kościoła o korytarzach! Bezpieczenstwo i stabilnosc Polski - po pierwsze.
 • Gość
  07.09.2017 10:17
  Polski rząd chce samotnie walczyć z całą UE. Jest bez szans i tylko ośmiesza się swoją postawą na forum UE , ponieważ nie jest w stanie zmienić decyzji władz UE..
 • Batrahe
  07.09.2017 13:32
  Polski rząd mógłby w kwestii imigrantów posłuchać papieża Franciszka. Niestety, w chwili obecnej zapewne boi się stracić wyborców, to smutna wiadomość i źle świadczy o naszym społeczeństwie. Gdyby jakiś terrorysta chciał np. zrobić zamach w Warszawie, to po prostu mógłby tu legalnie przyjechać i się wysadzić - nie trzeba do tego uchodźców. Zamykanie granic przed wszystkimi imigrantami to "wylewanie dziecka z kąpielą".
 • Gość
  07.09.2017 20:04
  Czy wyscie ludzie powariowali? Chcecie islamu? Szariatu? Gett? Gwałtow i bicia waszych córek i wnuczek? Bo takie beda skutki zgody na relokacje = islamizacje. Pani premier i cały rzad niech będzie nieugięty!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »