„Nowoczesne środki przekazu od dawna należą do zwykłych narzędzi, przy pomocy których wspólnoty kościelne wypowiadają się, nawiązując kontakt ze swoim otoczeniem i nawiązując bardzo często różnej postaci dialog o szerszym zasięgu, jednakże ich niedawny rozwój i znaczny wpływ sprawiają, że stają się coraz istotniejsze i pożyteczniejsze w posłudze kapłańskiej” - pisze Benedykt XVI.
Na kolejnej stronie dokumentu znajduje się pełny tekst Orędzia (zobacz)
„Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa” - to hasło 44. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu i orędzia, jakie Benedykt XVI skierował do Kościoła z tej okazji. Adresowane jest ono przede wszystkim do księży, gdyż jak przypomina papież na samym początku, trwa właśnie Rok Kapłaństwa. „Duszpasterstwo świata cyfrowego musi ukazywać ludziom naszych czasów oraz zagubionej dzisiejszej ludzkości, że Bóg jest blisko: że w Chrystusie wszyscy należymy do siebie nawzajem” – czytamy w orędziu.
Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu papież ogłasza 24 stycznia, gdy Kościół wspomina św. Franciszka Salezego – jednego z patronów dziennikarzy. Kościół w Polsce dzień ten będzie go obchodził 19 września.
„Nowoczesne środki przekazu od dawna należą do zwykłych narzędzi, przy pomocy których wspólnoty kościelne wypowiadają się, nawiązując kontakt ze swoim otoczeniem i nawiązując bardzo często różnej postaci dialog o szerszym zasięgu, jednakże ich niedawny rozwój i znaczny wpływ sprawiają, że stają się coraz istotniejsze i pożyteczniejsze w posłudze kapłańskiej” - pisze Benedykt XVI.
Papież przypomina jednak zaraz, że „głównym zadaniem kapłana jest głoszenie Chrystusa, Słowa Bożego, które stało się ciałem”. Dlatego powinien on unikać niebezpieczeństwa korzystania z tych środków wyłącznie po to, ażeby zaznaczyć tam swoją obecność “błędnie uważać sieć za przestrzeń, którą należy zająć”. Od kapłana, podkreśla papież, wymaga się „umiejętnej obecności w świecie cyfrowym przy stałej wierności orędziu ewangelicznemu, ażeby pełnić swoją rolę animatora wspólnoty”. Co więcej, dodaje papież, środki te sprawiają, że odpowiedzialność za przepowiadanie „nie tylko wzrasta, ale staje się coraz pilniejsza oraz wymaga bardziej umotywowanego i skuteczniejszego zaangażowania”. „Im bardziej współczesne technologie tworzyć będą coraz intensywniejsze relacje, a świat cyfrowy poszerzy swoje granice, tym bardziej kapłan będzie musiał zając się nim duszpastersko, pomnażając swe zaangażowanie, ażeby zaprząc media na służbę Słowa” - pisze Benedykt XVI.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że korzystając ze środków społecznego przekazu kapłan może ukazywać życie Kościoła i „pomagać dzisiejszym ludziom odkrywać oblicze Chrystusa, łącząc właściwe i kompetentne korzystanie z tych narzędzi... z solidnym przygotowaniem teologicznym i wyraźną kapłańską duchowością, podsycaną przez stałą rozmowę z Panem”.
W kontakcie ze światem cyfrowym, zauważa papież w tym miejscu, powinien ukazać „swe konsekrowane serce, ażeby wnieść duszę nie tylko w swoje duszpasterskie zadanie, ale również w nieprzerwany strumień 'sieci'”. Innymi słowy, czytamy w papieskim orędziu, „duszpasterstwo świata cyfrowego musi ukazywać ludziom naszych czasów oraz zagubionej dzisiejszej ludzkości, że Bóg jest blisko: że w Chrystusie wszyscy należymy do siebie nawzajem”. „Zadaniem tych, którzy jako osoby konsekrowane działają w mediach, jest przygotowanie drogi dla nowych spotkań, gwarantując zawsze jakość ludzkiego kontaktu oraz troskę o osoby i ich prawdziwe duchowe potrzeby; oferując ludziom żyjącym w tych naszych 'cyfrowych' czasach znaki niezbędne do poznania Pana oraz do zbliżenia się do Słowa Bożego, które zbawia i sprzyja integralnemu rozwojowi człowieka” – czytamy w orędziu.
Również w sieci, dodaje Benedykt XVI, trzeba „potwierdzać prawo Boga do obywatelstwa w każdej epoce, żeby poprzez nowe formy przekazu mógł On podążać ulicami miast i zatrzymywać się na progu domów i serc, by raz jeszcze powiedzieć; 'Oto stoję u drzwi kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną' (Ap 3,20)”.
Papież zwraca uwagę, że “duszpasterstwo w świecie cyfrowym powinno brać pod uwagę także tych, którzy nie wierzą, są nieufni i mają w sercu nie tylko chwilowe pragnienie absolutu i prawdy". Przypomina też, że "nowe środki pozwalają nawiązać kontakt z wyznawcami innych religii, z niewierzącymi i z osobami wszystkich kultur”. Benedykt XVI podkreśla, że stanowią one jednak przede wszystkim wielką szansę dla wierzących, a „żadna droga nie powinna i nie może być zaniechana przez tego, kto chce być coraz bliższy człowiekowi”.
Na koniec orędzia Benedykt XVI życzy kapłanom, aby Pan uczynił ich “pełnymi entuzjazmu głosicielami dobrej nowiny także w nowej 'agorze', jaką tworzą obecne środki przekazu”.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił Paweł VI w 1967 r. w odpowiedzi na wielokrotnie zgłaszane przez ojców Soboru Watykańskiego II życzenie poświęcenia jednego dnia w roku mediom i ukazaniu ich roli z katolickiego punktu widzenia. Po raz pierwszy dzień taki odbył się 7 maja 1967 a papież ogłosił z tej okazji specjalne orędzie. Zwyczaj ten szybko się przyjął i w kolejnych latach po dziś dzień Kościół katolicki obchodzi raz w roku Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu z własnym hasłem i okolicznościowym orędziem papieskim.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.