Na Jasnej Górze o. Marian Galas SP zawierzył Maryi całą społeczność Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu. Towarzyszyło mu ok. 700 osób, w tym wszyscy uczniowie od pierwszych klas podstawówki aż do maturalnych, którzy wybrali się do Częstochowy 14 autokarami.
Takiej wyprawy w 22-letniej historii placówki jeszcze nie było. Wszyscy uczniowie pijarskich podstawówki, gimnazjum i liceum, dyrekcja i nauczyciele, pracownicy administracji, a także grono rodziców uczniów udali się na Jasną Górę, żeby ofiarować swoje życie Matce Bożej. W wyprawie autokarowej towarzyszyli im, oczywiście, ojcowie pijarzy z łowickiego kolegium z rektorem o. Galasem SP.
14 autokarów wyruszyło 19 września w stronę Częstochowy. Tam, w kaplicy Cudownego Obrazu, sprawowana była Msza św. dziękczynna za 400 lat istnienia Zakonu Szkół Pobożnych, czyli pijarów, oraz za kanonizację założyciela zakonu św. Józefa Kalasancjusza. W tym roku przypadła 250. rocznica tego wydarzenia. W związku z tym obchodzony jest Kalasantyński Rok Jubileuszowy.
Eucharystii przewodniczył rektor Galas. - Jeżeli odrzucisz pobożność, religię i pomyślisz, że nauka da ci prawdziwe szczęście, będziesz w błędzie - mówił w homilii. Nawiązał do założyciela zakonu i jego dewizy, która towarzyszy na co dzień posłudze pijarów "Pietas et Litterae", czyli pobożność i nauka, często rozumianej jako wiara i kultura albo religia i rozum.
- Matuchno, przychodzimy tu także dla Ciebie, ze względu na miłość. A czym jest miłość? Jest wartością, bez której świat nie mógłby istnieć. O wartości człowieka decyduje właśnie to, co on kocha - mówił też o. Galas. Duchowość maryjna wpisana jest w istnienie zakonu, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.
Dyrektor Przemysław Jabłoński czytał czytanie liturgiczne przed Ewangelią, a przez całą Eucharystię w kaplicy obecny był poczet sztandarowy placówki. Pod koniec Mszy św., klęcząc przed obliczem Pani Jasnogórskiej, o. Galas zawierzył całą społeczność Maryi. - Oddajemy Twojemu Niepokalanemu Sercu i opiece św. Józefa Pijarską Szkołę Podstawową, Pijarskie Gimnazjum i Pijarskie Liceum Królowej Pokoju. Oddajemy nas wszystkich, pracujących w tych szkołach w przeszłości, obecnie i w przyszłości - ojców pijarów, dyrekcję i nauczycieli, pracowników administracji, przyjaciół i dobroczyńców - żyjących i zmarłych. Oddajemy Tobie na własność nasze rodziny - rodziców, młodzież, dzieci, nasze myśli, plany, dobra duchowe i doczesne, naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - mówił.
Wizyta na Jasnej Górze miała jeszcze jeden element modlitewny. Zarówno uczniowie podstawówki, jaki i starsi odmówili przy wejściu na szczyt Różaniec oraz modlitwę jubileuszową z okazji 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.